logo

Yaşasın, okullar açılıyor


facebooktwitter
Ekrem AYTAR
ekremaytar@gmail.com

Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek.

Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhaba” dedi. Ülkemizin 16 milyon 400 bin sayıya ulaşan öğrenci kitlesine, 873 binlik sayıya sahip bir öğretmen grubu eğitim vermektedir. Bu öğretmen sayısına yeni eğitim-öğretim yılı ile birlikte 40 bin öğretmen daha ilave olunacaktır. Onlar da bu eğitim öğretim yılı ile birlikte ders başı yapacaklardır.

Yaz tatilini sabırsızlıkla bekleyen öğrenciler, şu an büyük bir heyecanla ders zilinin çalmasını beklemektedir. Okulların açılması ile birlikte ülkemizde her ortamda bir devinim gerçekleşmekte; hayata yeni bir pencere açılmaktadır. Büyük bir esnaf kitlesi de tatlı bir telaşla okulların açılışına hazırlanmaktadır. Trafiğin hareketlenmesinden, sabahın erken saatlerinde yollara düşen öğrencilerden, simitçi tablalarından, neşeli çocuk seslerinden okulların açıldığının müjdesini bekleriz. Nasıl ki ilkbaharda insana bir dinginlik gelirse, okulların açılması ile birlikte ülkemiz insanına da yine öyle bir dinginlik gelmektedir.

***

TEOG sonuçlarına göre liselere yerleştirmeler bir çok öğrenci ve velisini maalesef memnun etmemiştir. Eğitim-öğretimin zorunlu 12 yıla çıkması ve bu sene ilk kez TEOG yerleştirmelerine göre nerede ise hiçbir öğrenci açıkta kalmamıştır. Öğrencilerin tamamına yakını bir liseye yerleştirilmiştir. Fakat hiç tercih yapmayan ve puanlarına dikkat etmeden lise tercihinde bulunan öğrencilerin ikametlerinden çokça uzak liselere yerleştirmeleri basında haklı olarak büyük yer bulmuşlardır. Nakillerin ilk üç haftasında genellikle yüksek puana sahip öğrenciler okul değiştirebilmiştir. Okulların 15 Eylül tarihinde açılması ile birlikte maalesef hâlâ büyük bir sayıya sahip lise 1. sınıf öğrencisi daha tam net olarak hangi liseye gideceğini bilememektedir. Veliler haklı olarak öğrencilerinin nakil isteğinde bulunması nedeni ile, okullarının belli olmamasından dolayı okul kıyafetlerini ve gereklerini yerine getirememiştir. Bir taraftan da öğrencinin “devamsızlık” problemi ile karşı karşıyadırlar. İşte tam bu noktada MEB’den gelen bir haber velilerin ve öğrencilerin imdadına yetişmiştir. Men yaptığı açıklamada nakil müracaatında bulunan öğrencilerin başvuruları sistemde göründüğü için okulların açıldığı ilk hafta bu öğrencilerin devamsızlıklarının işlenmeyeceğini bildirmiştir. Nakil başvurusunda bulunan öğrenciler ilk hafta okullarına devam edemedikleri takdirde “yok” yazılmayacaklardır.

***

Okulların yönetici atamaları da gecikmeli de olsa gerçekleştirilmektedir. Şu an hiçbir okul idarecisiz değildir. Fakat puana göre okul müdürlerinin devam edip etmeyeceği belirlenmiştir. 75 puan üzeri alıp okullarında kalmak isteyen müdürlerin atamaları gerçekleştirilmiştir. 75 puan üzeri alıp başka okulda devam etmek isteyen müdürlerin atamaları da bu gün gerçekleştirilecektir. Okulların açıldığı hafta bir çok okul yeni müdürü ile eğitim öğretim yılına başlayacaktır. Yeni atama yapılmayan okullar da şu an vekalet verilen, vekil müdürleri ile eğitim öğretime başlayacaktır. Süreç içerisinde müdürlüklere atamalar gerçekleştirilecektir.

Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Mevsimler birbirini takip ediyor ve yeni bir eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Yazın son hafta sonu tatilini iyi değerlendirmeniz dileklerimle, yeni eğitim öğretim yılı hepimize hayırlı olsun. (12.9.2014)

Ekrem AYTAR
Memurhaber

Share
1479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...