logo

Yurt dışı eğitimi düşünenler dikkat

Edufairs Yurtdışı Eğitim Fuarları ile ilgili  firma yetkilisi Özdemir İçin, İzmir’deki fuar sırasında açıklamalarda bulundu.  “Biz yurt dışında eğitim almak isteyen çocuklar ile aileleri ve yurt dışındaki eğitim kurumlarını bir araya getiriyor ailelerin kafalarında ne tür sorular varsa hepsinin cevabı almasını sağlıyoruz. ” diyen Özdemir İçin “Çocuklarını 10 bin 20 bin km uzağa göndermek durumuna olan aileler o eğitim kurumu hakkındaki bilgileri fiyatını, eğitim seviyesini burs imkanlarını varsa burs verme şartlarını öğreneceği bir platform oluşturuyoruz. Çocuğunu yurt dişine göndermek isteyenler için bulunmam bir nimet. Okullar ayaklarına geliyor ve her türlü soru sorma imkanı var. Yurt ışında eğitim almak isteyen için bu fuarları ziyaret etmesinde büyük fayda var. Hiçbir şeyi hemen satın almıyor her türlü bilgiyi en yetkili ağızdan doğrudan alma imkanı buluyor. ” dedi.  Ancak bu fuarımızı kaçıranlar üzülmesin 10-17 Mart 2013 tarihlerinde tekrar düzenlenecek olan fuarlarımızı not etsinler.

ZAMANI BİLMEDEN GEÇİREN ÖĞRENCİNİN KAYBI BÜYÜK

Çocukları için yurt dışı eğitiminin düşünen ailelerin 3-4 yıl önceden araştırmaya başlamasını şiddetle tavsiye eden Özdemir İçin ABD’deki birçok üniversitenin SAT denilen öğrenci seçme sınavı ile öğrenci aldığını hatırlatan İçin yurt dışındaki okul şartlarını bilmeyen öğrencilerin bu yüzden zamanında kayıt yaptıramadıklarını bu yüzden boş sene geçirmekte zorunda kaldıklarını söyledi.  İçin, ” SAT hazırlığı iki yılı alıyor. TOFEL puan şartı isteyen okullar var. Lisedeki not ortalamasının yüksek olmasını isteyen okullar var. Bu yüzden notların yüksek tutulması gerek. Bazı okulların lise birden itibaren not ortalamasının 80’in altında olmaması gerekiyor. Lise sondaki bir öğrenci böyle bir okula gitmek istediğinde geç kalmış oluyor. Bu neyle yurt dişini düşünen ne kadar önceden bilgi sahibi olursa o kadar şansı artar.”

YURT DIŞI EĞİTİM FUARLARINI BU NEDENLE KULLANIN

Yurt dışında Master  yapmak isteyenler için de benzer şartların geçerli olduğunu söyleyen İçin, Master programlarının bir çoğunda not ortalamasına İngilizce seviyesine dikkat edildiğini, iyi üniversitelerin MPİ bölümlerinin özel şartları olduğuna dikkat çekti. Üniversiteyi bitirip yurt dışında Master için gitmek istese ve gerekli parayı verecek durumda olsa dahi her üniversiteye gidemeyeceğini söyleyen  İçin, aile ve öğrencilerin yurt dışı eğitim fuarlarını bu nedenle çok iyi kullanması gerektiğini söyledi.

Eğitim danışmanlığı firmaları ile birlikte birçok üniversitede öğrenciyi yönlendirecek birimlerin kurulmaya başladığını söyleyen için,  AK Parti iktidarı döneminde özel ve vakıf üniversitelerinin kurulmasına öncelik verildiğini bununla birlikte yurt dışından öğrenci getirmeye ciddi teşvikler verildiğini söyleyen için üniversitelerin  dekan ve kürsü başkanlarının yurt dışı eğitimle ilgili bilgisi oranında öğrencisine bilgi verdiğini söyledi.

DANIŞMANINIZI DOĞRU SEÇİN YOKSA!…

ERASMUS programı ile üniversitelerin öğrenci değişimine gittiklerini anlatan için bu programdan yararlanabilmemin için de yabancı ili iyi bilmek gerektiğini söyledi.

Edufairs fuarlarına gelen ziyaretçi ve öğrencilerin Türkiye’deki en kaliteli okuru oluşturduğunu söyleyen İcin aklı başında soru sormayı bilen, yurt dışında eğitim alabilecek seviyedeki kesimler fuarlarımıza geliyor. ” dedi.  22 ülke 50 dolayında yabancı okulun Edufairs katıldığını anlatan İçin 22 yıldır bu işle uğraştığını yurt dişi eğitimde doğru danışmanlık hizmetinin verilmemesinden dolayı zaman zaman sonunlar yaşandığını buradan gideceklerin gittikleri ülkenin kültürünü bilerek ve saygı duyarak gitmesi gerektiğini vurguladı. aile  yanında kalmak kaydıyla yurt dışına gidenlerin kaldığı süre içinde verdiği ücrete karşı yemek ve kahvaltı gibi hizmet aldığını buna ailenin yemek için belirlediği saatlere uyması gerektiğini belirterek “burada sorumsuz olan gençlerin aynı şeyi orada da devam ettirdiklerini eve geç gelecekse nezaketen de olsa bunun haber verilmesi gerektiğini söyledi. İçin aile yanında kalma sisteminin Avrupa’da kanunla belirlendiğini ve denetlendiğini söyledi.

EKSİK BİLGİ YÜZÜNDEN WDRK TRAVEL KABUSUNUZ OLABİLİR

Work travel sistemi ile yılda yaklaşık 6 bin dolayında kişinin yurt dışına 2- 3 aylık sürelerle götürüldüğünü anlatan İçin öğrencilerin tatil köyleri gibi yerlerde çalıştırıldıklarını çalışma sürelerinin 10.12 saati tuttuğunu bazen baraka gibi yerlerde yatırıldıklarını işlerinin ağır olduğunu ve iş seçme şanslarının bulunmadığını söyledi. Bu işi yapan firmaların bir kısmının sadece para kazanmayı hedeflemesinden dolayı bu tür ayrıntıları anlatmadığına dikkat çekti. Öğrencilerin tam bilgi alarak gitmesi halinde kötü sürprizle karşılaşmayacağını söyleyen İçin, bazı firmaların da acemiliğinden dolayı yeterli bilgi veremediğini söyledi. Türkiyede güvenilir eğitim danışmanları TEAG , www.teag.org  çatısı altında toplanmış olup güvenilir danışmanlık, okul kayıt ve vize işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır.

TÜRK ÖĞRENCİLERİN ARTISI

Türkiye’de her yıl yaklaşık 50 bin kişinin yurt dışına eğitim almaya gittiğini anlatan için Türkiye’nin yurt dışına öğrenci gönderen ülkeler arasında ilk beşe girdiğini Türk öğrencinin azimle olması ve Türk dil yapısının Çin ve Japonları göre yabancı dili algılamada daha avantajlı olduğunu söyledi . Avrupa ülkelerinin Türk öğrencileri daha fazla tercih ettiğini bazı ülkelerin burs imkanı olmasına rağmen Türk öğrenciyi kendisine çekemediğini anlattı. Türk öğrencilerin daha ahlaklı olmasının da yabancı üniversiteler tarafından tercih edilme nedeni olduğunu söyledi.

YÖK’ 5  yıl önce yabancı öğrenci getirilmesi teklifinde bulunduğunu bugün teklifinin dikkate alınmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyen İçin Bu konuda hazırlık yaptıklarını Edufairs’i ona göre yapılandıracaklarını belirterek 2014 yılını hedef gösterdi. İçin Türk üniversitelerinin uzun yıllar eğitim yerine siyaset ürettiklerini eğitim kalitesinin artması gerektiğini bu alanda yeni yeni ciddi adımlar atıldığını söyledi

Kaynak: haber7.com
Share
1511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Yurt dışı eğitimi düşünenler dikkat” için 1 yorum

  1. firuze : diyor ki:

    Aman sakın work and travel ile gitmeyin, para kazanmak bir yana hem param gitti, hem yoruldum, ve ne İngilizce öğrenebildim nede gezebildim. Girin http://www.dilokulumatik.com/ bu siteye dilediğiniz ülke, şehir, süre veya parasal olanağa göre seçin okulunuzu adam gibi gidin, perişan olmayın