logo

YÖK, yasa tasarısı için sona geldi

Çalış, Yüzüncü Yıl Üversitesi (YYÜ) Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, ‘Yeni Yükseköğretim Yasa Taslağı’ ile ilgili akademisyenleri bilgilendirdi.

Toplantıda konuşan Çalış, 1981’den bu yana 2547 sayılı Yükseköğretim kanunu üzerinde yoğun tartışmalar yaşandığını, kanunun değişmesi konusunda bütün kesimlerin mutabık kaldığını söyledi.

YÖK kanununun 30 yıldır tartışıldığını ve halen herhangi bir düzenleme getirilmediğini anımsatan Çalış, yeni yasa taslağının Türkiye’deki akademisyenler açısından önemli olduğunu düşünerek yola çıktıklarını ifade etti.

Çalış, yükseköğretimin yeniden yapılanması gerektiğini bildirerek, şöyle konuştu:

”Yükseköğretim yasa taslağı ile ilgili ilk çalışma 2011 Mart ayında tartışmaya açıldı. Daha sonra 2012 Eylül ayında yeniden yapılandırmanın nasıl olacağı konusunda akademisyenlerin, üniversite rektörlerinin görüşleri alındı. Üçüncü perdede ise eleştirileri de dikkate alarak bir metin ortaya çıkardık. Artık ‘Yükseköğretim yasa taslağı önerisi’ haline getirdiğimiz metin üzerinde bu süreci devam ettirmek istiyoruz. ”Talep edilmesi durumunda, Yükseköğretim Yasa Taslağı önerisi haline getirilen metni, Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı veya bakanlar kuruluna iletebiliriz. Sonrasında bakanlar kurulu ‘evet bu süreç başlatılsın ve bir tasarı haline getirilsin’ derse TBMM’ye sevk edilmiş olacak. Yüce meclisin üyeleri takdir buyurursa süreç de tamamlanmış olacak.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise YÖK’ün bakanlık olarak temsil edilmesi, ya da yasal değişiklik yapılarak bakanlar kurulunun doğal üyesi haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Şaban Çalış, yaklaşık 3 saat süren toplantıda katılımcıların yeni Yükseköğretim Yasa Taslağı ile ilgili merak ettiği soruları yanıtladı.

Kaynak: haber7.com
Share
1073 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ