logo

17 Kasım 2012

Türkiye yabancı pilota kaç para ödüyor?

Türkiye, yabancı pilotlara yıllık 80 milyon euro ücret ödüyor. Türkiye Havayolu Pilotları Vakfı Başkanı Erhan Çakmak, Türkiye’de işsiz Türk pilotlar varken, hava yolu şirketleri tarafından çalıştırılan yabancı pilotlara yıllık 80 milyon euro ödendiğini söyledi.

80 MİLYON EURO GERİ GELECEK Mİ?
“Çalıştayda, işsiz Türk pilotlar varken, hayranlık seviyesinde yabancı pilot çözüm mü?, Yabancı pilotlara kendi ellerimizle verdiğimiz, yurtdışına kaçırılan yıllık 80 milyon euro geri gelebilecek mi?” diye konuşan Çakmak şöyle devam etti: “İşsiz Türk pilotlarını, vakıf çatısı altında toplayarak kaliteli bir eğitimden geçirip yüksek derecede kalifiye pilotlar olarak toplumumuza kazandırmak için neler yapılabilir?, Şirketlerde iş garantili, bir üniversite kurmak için kimlerle ortaklık yapılabilir?, Vergi dilimi konusunda önümüze konacak meselelerde nasıl önlem alabilir ya da çözüm bulabiliriz?, Ekip planlama ve limitler konusunda neler yapılabilir? sorularına yanıt aranacak.”

İşsiz Türk pilotlarıyla ilgili her türlü sorun ve çözümler için önerilere, projelere ve emeğe ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Çakmak, çalıştayda, 2 bin 700 kişilik dev bir ailenin sorunlarının çözülmesini istediklerini dile getirdi. Çakmak, vakıf olarak 19-20 Kasım tarihlerinde İstanbul’da işsiz Türk pilotlarının durumlarının görüşülmesi amacıyla düzenlenen çalıştayın adını ”Huzur Calıştayı” olarak belirlediklerini ifade etti.

Türkiye ekonomisinin gelişimine paralel olarak havacılık sektöründe ülkenin 3 katı kadar büyüme başarısına imza atan Türk Hava Yolları’nın (THY), öncelikle uçuş emniyetini ilk planda tutarak pilotları ve eğitimi konusunda çıtayı yükselttiğini ve bayrak taşıyıcı rolünü bir üst ligde devam ettirdiğini bildiren Çakmak, şunları kaydetti:

”Dolayısıyla onların stratejileri ve yöntemleri sorgulanmamalıdır. Bize burada düşen görev o çıtanın üstüne çıkabilecek pilotlar yetiştirmek olmalıdır. Bu maksatla Vakıf şemsiyesi altında kuracağımız kaliteli eğitim zincirine bir halka olabilecek tüm uçuş okulları, üniversiteler, özel hava yolu şirketleri, bankalar, İŞKUR İl müdürlükleri, STK ve üyeleri çalıştayımıza davetlidir.”

‘YABANCILARI BAŞ TACI EDİYORUZ
”Cihana bedel bir Türk, dünya havayollarının kapısından içeri giremezken, biz, yabancı pilotları baş tacı ediyoruz” diyen Çakmak, son iki yılda yapılan taraflı değerlendirmeler ve yapılan spekülasyonlar sonucunda pilotlarla ilgili kendi yurdunda sevilmeme, yalnızlığa itilme durumunun oluştuğunu söyledi.

Çakmak, ”Kamuoyunda alın terimizle kazandığımız paranın çok olduğundan şikayetçi olanların (bizler bu işi yapamazsak) bu paraların yabancı pilotlara gittiğini ve kazandıklarını yurt dışına taşıdıklarını bilmelerini isteriz” dedi.

Kaynak: haberturk.com
Share
1101 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ