logo

Suriyeliler Türkçe Öğreniyor

Antalya’nın Alanya ilçesinde Halk Eğitim Merkezi (HEM) tarafından Suriyelilere yönelik başlatılan Türkçe kursu yoğun ilgi görüyor.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Alanya’ya yerleşen Suriyeli aileler, Türkçe öğrenmek için yaklaşık 3 haftadır HEM tarafından verilen Türkçe kurslarına katılıyor. 18 Suriyeli’nin başvurduğu kursa, halen 13 kişi devamlı olarak katılıyor. Kurs hakkında bilgi veren HEM Müdür Yardımcısı Şefika Yıldız, kursiyerlerin Türkçe öğrenme konusunda oldukça azimli ve istekli olduklarını söyledi. Derslerin Arapça öğretmeni tarafından verilerek Türkçe’yi öğretme konusunda Suriyeliler ile daha rahat bir köprü kurduklarını belirten Yıldız, kursun 120 saat devam edeceğini kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelen bir yazı ile HEM tarafından Suriyelilere Türkçe öğretilmesinin istendiğini söyleyen Yıldız, “Bakanlığın bu konuda ayrı bir çalışması var. Kurslara daha özenli davranılmasını istediler” dedi.

Derslerin içeriği hakkında da bilgi veren Yıldız, “Kurslarımızda daha çok gramer değil de pratiğe yönelik bilgiler veriyoruz. Amacımız, kursiyerlerimizin günlük hayatlarında işlerini kolaylıkla yapabilmelerini sağlamaktır” diye konuştu.

Eğitimler ilerledikçe kursiyerlere HEM tarafından Türkçe kitapları da verileceğini söyleyen Yıldız, bu kitapların iki kademeden oluşarak, Türkçe dil seviyesine göre değişeceğini ifade etti.

Toplam 6 ay boyunca devam edecek olan kursun sonunda Suriyelilere HEM tarafından sertifika verileceği bildirildi.

Share
1243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ