logo

17 Kasım 2012

Sevsinler Müjdeni İLKSAN


idealist
kayaibrahim559@hotmail.com

Bugünlerde İLKSAN’ın ana sayfasını tıkladığınızda alan değişikliği yapıp önce İLKSAN’dan daha sonra norm fazlalığı olmaktan kurtulduklarına, ya da özür durumundan tayin isteyebildiklerine sevinen öğretmenlerimiz için sayfada çıkan ilk haber gerçekten heyecan verici!.
Çünkü yıllardır kendi rızaları dışında zorunlu üye yapılmak suretiyle her ay aylıklarının %2 si İLKSAN’a giden ve türlü çalkantılarla hep gündemde olan İLKSAN’ dan kurtulmak gerçekten güzel bir duygu olmalı.Ancak iş aidat geri ödemesine gelince bu durumda olan meslektaşlarımız tam bir şok halini yaşadılar.Öyle ki on yıl önce kesilen para ile son ay kesilen para değer olarak eşit sayıldı.Sadece toplam ödenene %50 fazla eklenerek ödeme yapan İLKSAN, tam bir hayal kırıklığı yaşattı.

Dahası 120 ay ödemesi gerçekleşen ve böylece emekliliği hak eden öğretmenlerimiz için de hiçbir şey değişmedi.Beklentiler, İLKSAN’ın ana statüsünde bir değişikliğe giderek bu durumda olan öğretmenlerimize en azından emekliliğe ayrılanlar için günün şartlarına uygun makul oranda artış yaparak geri ödeme yapmasıydı.Ancak asıl kurulma amacı öğretmenine kâr ettirmesi gereken bu sandığın öğretmenine zarar ettirerek geri ödemede bulunması kabul edilir gibi değil. Ortak akıl şunu söylüyor.Son ödenen aylığın baz alınarak ödeme yapılan ayların toplamının son aylıkla çarpılması sonucu ortaya çıkan rakamın yasal faiziyle birlikte geri ödenmesiydi.”Öğretmenine kâr ettiren sandık” sloganının karşılığı bu demek değil midir?

Ama İLKSAN’ın ana sayfasında “Müjde” olarak verdiği haberin içeriği nedir? Aynen aktarıyorum;

MADDE 1 – 22/3/1995 tarihli ve 22235 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Ana Statüsünün 18 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) 1/6/2012 tarihinden itibaren 13/1/1943 tarihli ve 4357 sayılı Kanun’da sayılan görevlere atananlar bakımından İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı üyeliği 29/5/2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile ihtiyari hale getirildiğinden, sandık üyesi iken 1/6/2012 tarihinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üyelik kapsamı dışında başka bir göreve atananlar istemeleri halinde üyeliklerini sürdürebilirler.”

Bu değişiklikle sanki bunca yıldır yapılan rızasız kesintiler yetmiyormuş gibi ,tekrar istenirrse ödemeye devam etsin isteniyor.

Eğer bu bir müjde ise,ya İLKSAN öğretmenlerimizle dalga geçiyor.Ya da “Mujde” sözcünün hangi durumlarda kullanıldığını bilmiyor.

İbrahim KAYA
Eğitim Yöneticisi
www.idealistogretmenler.com

 

Share
1295 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...