logo

KPSS 2013 alan sınavı’nın tarihi belli oldu

Ülkemizde öğretmen olmak isteyenler artık alan sınavına da girecek. Yaklaşık 300 bin öğretmen adayını ilgilendiren yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in talimatıyla başlatılan çalışma sonuçlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM Başkanlığı yetkilileri tarafından hazırlanan çalışmaya göre; KPSS öğretmenlik sınavında, öğretmen adaylarına mezun olduğu branş ile ilgili sorular da sorulacak. Alan sınavının 2013 KPSS öğretmenlik sınavında uygulanması bekleniyor. Öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak atanabilmek için, KPSS öğretmenlik sınavında genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri konularından sınava giriyordu.

SINAV 2013′TE

Yeni düzenleme ile öğretmen adayları; genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve branşlarıyla ilgili sınava tabi olacak. Sınavın ağırlığı ise yüzde 20 genel kültür, yüzde 20 genel yetenek, yüzde 30 eğitim bilimleri, yüzde 30 alan sınavı şeklinde gerçekleşecek. İngilizce, matematik, sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenliği gibi 16 branşta alan sınavı yapılacak. 2013 KPSS öğretmenlik alan sınavının 13 Temmuz’da yapılması planlanıyor. Sınav takvimi ÖSYM tarafından internet sitesine konulacak.

16 BRANŞTA YAPILACAK

ÖSYM Başkanı Ali Demir, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Sayın Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden itibaren bir öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturdu. Bir çalıştayla bunu kamuoyuyla da paylaştı. Öğretmen alan sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda karşılıklı olarak konuştuk. Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda alan sınavı yapacağız.

Burada ne yapacağız?  Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra, bir alanın nasıl öğretileceğine dair ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız. Yani bir matematik öğretmeni, matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği konusunda da sorulara maruz kalacak.”

Etiketler: » » » »
Share
1593 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ