logo

Hamilelere ilaç yerine bulgur verin

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, ‘‘Bir kadın hamile olduğu zaman bebeğin beyin gelişimi için doktorlar folik asit ilaçları veriyor. Bu ilaçlar çocuğun beynini geliştiriyor. Fakat Amerikalılar bizdeki gibi hap vermiyor, onlar bulgur öneriyor” dedi.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Bulgur Sanayicileri Derneği’nin işbirliğiyle yapılan ‘Bulgur Akıl ve Güç Birliği Toplantısı’ başladı.

“SÜTLE, BAKLİYATLA BULGURU BİRLEŞTİRİP YİYİN”

Toplantıda konuşan GAÜN Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyes Prof. Dr. Mustafa Bayram, Türkiye’de de eskiden köy çocukları için ”çok zeki” kavramının kullanıldığını anımsatarak, bu çocukların annelerinin hamilelik döneminde, bulgur ve ceviz gibi ürünler tükettiğini, ancak bu durumun şehirleşmeyle beraber değiştiğini ifade etti.

Bulgurun çok önemli bir diyet maddesi olarak tespit edildiğini, bulgur yiyen insanın daha geç acıktığını, bulgurda çocuklar ve yaşlılar için önemli olan kalsiyum bulunduğunu vurgulayan Bayram, “Sütle karıştırıp yenilirse kemik gelişimi için önemli. Çocuğa altı aylık olduktan sonra eğer çölyak hastası değilse, ek gıda olarak sütle karıştırılıp bulgur verilebilir. Çok yararı var, çocuğu geliştiriyor. Hem kilo almasını sağlıyor, hem de diğer fonksiyonlarını geliştiriyor. Beslenmeyle ilgili yapılan çalışmalarda bu var. Sütle bulguru birleştirin, bakliyatla bulguru birleştirin veya tek başına yiyin. Kabızlık yapmıyor, bağırsağı da şişirdiği için besinlerin emilimini artırıyor” şeklinde konuştu.

Son yapılan araştırmalarda bulgurun 12 bin yıl öncesine kadar kullanıldığının tespit edildiğini ifade eden Bayram, bulgurun aynı zamanda pişirildikten sonra kurutulmuş tek ürün olduğunu dile getirdi. Pişirilip kurutulduğu için bulgurda küf oluşmadığını, dolayısıyla aflatoksin de bulunmadığını sözlerine ekleyen Bayram, ”Bulgur, böcek ve larvaların oluşumuna dayanıklıdır. Raf ömrü oldukça uzun, sıcağa ve rutubete dayanıklıdır. Bulgur doymamış yağa sahiptir, beslenmede önemlidir ve ekonomiktir. Hazırlanması kolaydır. Vejeteryan beslenmeye çok uygun bir üründür. Kalp için oldukça yararlı, sindirimi kolaydır. Süt ile karıştırıldığında mükemmel, muhteşem bir gıda oluyor” dedi.

GTB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve aynı zamanda Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bulgurun tanıtımı için birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Yapılan bütün ihracatlarda bu ürünlerle ilgili binde bir kesilmekte. Biriken para ile dünyada bu ürünlerin tanıtımını yapıyoruz, 4 fuara katıldık. Bunların başında Fransa’da yapılan en büyük gıda fuarı bulunuyor. Bu fuarlarda bakanlarımızın desteğini aldık. Tanıtım için bu ürünlerden yemek yaptık. En çok bulgur rağbet gördü. İnanılmaz geri dönüşler aldık. Dünyada milyonlarca kilo pirinç tüketimi var. Biz burada nasıl bir pay alabiliriz diye düşünmeliyiz. Pirinci kötülemiyoruz elbette ama bulgurun önemini de göstermemiz gerekiyor. Hatta bulguru yüz yılın ürünü olarak gösterebiliriz. Çünkü yaptığımız her tanıtımda çok iyi geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: haberturk.com Etiketler: » » »
Share
997 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ