logo

e-Akademide Uzman Öğretmenlik Haksızlığı

e-Akademi sistemiyle binlerce eğitim yöneticisine eğitim verilmeye çalışılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bu eğitimler sonucunda alınan puanların KBYS değerlendirilmesinde dikkate alınacağını açıklamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı KBYS konusunda acizdir… Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasa Mahkemesinin Uzman Öğretmenlik kararını bile anlayamamıştır. e-Akademide verilen eğitimlerden KBYS için sadece eğitim yöneticilerine puan verilmesi hukuka aykırıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavını 27.11.2005 ve 30.04.2006 tarihlerinde 81 il merkezinde uygulamış aradan 80 ay geçmesine rağmen bir daha da uygulamamıştır. Bu sorun eğitimcilerimizi; rotasyon, yönetici atama, maaş farkı gibi birçok konuda mağdur etmektedir. Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin Ek-2 Formunda Uzman Öğretmen unvanına sahip olanlara 4, Başöğretmen unvanına sahip olanlara 6 puan verilmektedir. Bu puanlar eğitim yöneticileri arasında haksızlık oluşturmakta, eğitim kamuoyunu kaosa sürüklemektedir.

Milli Eğitim Temel Kanununda sınav yılda bir defa olmak üzere ÖSYM’ce yapılır demektedir. Milli Eğitim sisteminin en temel kanunu adından da anlaşılacağı üzere Milli Eğitim Temel Kanunu’dur. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı bu kanuna bile uymamaktadır.

Anlaşılan o ki,  Milli Eğitim Bakanlığı bu yasal düzenlemeyi yapamamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığına ve kamuoyuna buradan iki defa seslenmiştik, üçüncü defada seslenelim ve diyelim ki; Milli Eğitim Bakanlığı, yasal düzenlemeyi yaparak Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavlarını gerçekleştiremiyorsa “memurlar.biz” ailesi, öğretmenlerimizin mağduriyetinin önüne geçmek için bu işe taliptir ve 24 saatte yüz bin eğitimcimizin katılımıyla en objektif kriterlere bağlı yasal düzenlemeyi hazırlayabileceğinin sözünü kamuoyuna vermektedir. Fakat biz 24 saatte bu düzenlemeyi hazırlayıp kamuoyuna sunarsak, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratı olup 80 aydır bir düzenlemeyi yapamayan bürokratların eğitim camiasından özür dileyerek makamlarını istifa ederek boşaltmalarını beklemekteyiz. Bu kadar acizlik, vurdumduymazlık… Ne denilebilir ki?

Milli Eğitim Bakanlığı uzun yıllar çalıştı ve yeni bir buluş yaptı adına da e-Akademi dedi. Her ne kadar yapılan eğitim sınavlarının cevapları internet ortamında yada elektronik postalar arasında cirit atsa da. Milli Eğitim Bakanlığı gururlu, başarılı vede mağrur. e- Akademi eğitimleri sonucunda sınavlar yapılmakta, bu sınavlar sonucunda başarılı olanlara KBYS’de değerlendirilmek üzere puanlar verilmektedir. Fakat bu eğitimleri öğretmenler alamamaktadır. Çünkü sistem onlara açılmamaktadır. Bakın, Anayasa Mahkemesi Uzman Öğretmenlik kararında hizmetiçi eğitimlere verilecek puanlar için ne demiş:

“Hizmetiçi eğitime katılmada öğretmenin iradesinin belirleyici olmamasından, hizmet içi eğitim almak üzere görevlendirilmiş öğretmenlerin, bu kapsama alınmayanlara göre kariyer basamaklarındaki değerlendirmede öne geçmelerine ve aynı hukuksal konuma sahip öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açmasından dolayı, hizmet içi eğitimin puanla değerlendirilme işlemine yol açan kanunda yer alan “hizmet içi eğitim” ibareleri Anayasa’nın 10. maddesine aykırı olması nedeniyle iptal edilmiştir.”

Demek ki neymiş; hizmetiçi eğitimlere katılımda eşitsizlik olursa bu eğitimlerden puan verilemezmiş.

Sen yıllardır öğretmenleri oyalayacak, bir sınavı bile yapamayacaksın; elindeki akademini polis teşkilatına devredecek, e-akademiyle avunacaksın; Anayasa Mahkemesinin kararından bihaber açıklamalar yapacaksın; yıllardır bazı öğretmenlere uzman öğretmenlikten dolayı 4 puan verecek, diğerlerini sınava bile almayacak, 80 aydır oyalayacak ve haksızlıkla ezeceksin; rotasyon yapacak, aileleri parçalayacak, zorunlu tayin ettiğin idarecinin öğretmen eşini yanına tayin etmeyeceksin ama polisin, subayın öğretmen eşini “onlar zorunlu yer değiştirmeye tabi personel” diyerek yanı başına tayin edeceksin, 4+4+4 nedeniyle değişen okul mühürlerini idarecilere siz yaptırın bakanlığın parası yok diyeceksin, bağış almak için neredeyse veliye yalvarttığınız eğitimcilere de “niye bağış aldın! Tez kellen vurula!” diyerek cezalar vereceksin; öğretmen ihbar hattından öte gitmeyen, ucube 147 ihbar hattını kuracaksın; görevlendirme şube müdürlerini halen çalıştıracak, daha da ileri giderek sınavsız şube müdürü atamaları için yollar arayacaksın… sonra da öğretmenlerden verimli çalışmalarını, sizi takdir etmelerini ve başarılı bulmalarını bekleyeceksin…

Bu arada; biz düşündük bulamadık. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerimizin lehine yapmış olduğu tek bir düzenleme/çalışma var mı? Bizim aklımıza gelmedi de… Maalesef çok acı!

memurlar.biz/ÖZEL

Etiketler: » » »
Share
1166 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ