logo

27 Kasım 2012

Dinçer:Çocukların kendine güveni gelecek

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, 2013 -2014 eğitim yılından itibaren öğrencilere kılık kıyafetlerin serbest bırakılmasına ilişkin yönetmelik hakkında  konuştu.

İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan Türkiye-İspanya hükümetlerarası zirveye katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitimde kılık kıyafetin serbest bırakılmasıyla ilgili, ”Türkiye’de siyaset ortamında olduğu gibi eğitim ortamı da demokratikleşiyor. Aslında bugün kılık kıyafet ile ilgili aldığımız karar bu durumu pekiştiren bir uygulama oldu” dedi.

Bakan Dinçer, eğitimde kılık kıyafet serbestliğinin çocuklara güven vereceğini vurgulayarak şunları söyledi:

Biz, serbest kıyafetlerle çocuklarımızın kendilerine olan güvenlerinin daha da artacağını düşünüyoruz. Çünkü bu zamana kadarki uygulamalarla çocuklarımız otoriter bir yapı altında ezildiler. Erkeklerin saçlarının kesilmesi, kızların saçlarının örgülü olup kurdele takılması gibi uygulamalar aslında onların iradesi dışında, güvenlerini sarsan sonuçlar da doğurabiliyordu. Bütün bunları yanyana koyduğumuzda ben yeni uygulamanın çocuklarımıza daha fazla güven getireceği kanaatindeyim.”

Kararımızı erken aldık çünkü

Bakan Dinçer, ”Kılık kıyafetlerin serbest bırakılması ne zamandır bakanlığınızın gündeminde?” şeklindeki bir soruya ”Bu yıl kararımızı erken verdik. 2013 yılına kadar bu konuda yatırım yapan işadamlarımızın tedbir almaları için de fırsat olmasını istedik” cevabını verdi.

Etiketler: »
Share
1060 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ