logo

Antibiyotik kullanımında rekor artış

TEB Merkez heyeti tarafından yapılan açıklamada, doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında alınan ilacın insan sağlığı için ne kadar faydalıysa, bilinçsizce kullanılan ilacın da insan sağlığına o derecede zararlı olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, bilinçsiz kullanılan ilaçların başında antibiyotiklerin geldiği kaydedilirken şöyle derildi:

“2011 yılında antibiyotik kullanımı 8 milyon kutu ve yüzde 3.21 oranında arttı. Oysa; bilinçsizce ve çok fazla oranda kullanılan antibiyotikler, direnç oluşmasına ve bir sonraki tedavi aşamasında olumlu sonuç alınamamasına neden olabilmektedir. Geçtiğimiz yıl, Dünya Sağlık Örgütü, antibiyotik direncinin artık küresel bir tehdit oluşturduğunu ilan etmiş; antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanımına bağlı gelişen bakteri direncinin enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde güçlükler yarattığını belirtmişti.

Bu çerçevede antibiyotik direncine karşı, eşgüdüm içerisinde çok disiplinli, küresel bir strateji geliştirilmesini önermişti. Nitekim, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan 2011 Yılı Dünya İlaçta Durum Raporu’nda, akılcı ilaç ve özellikle akılcı antibiyotik kullanımına özel bir vurgu yapılmaktadır. Söz konusu rapor, akılcı olmayan ilaç kullanımının küresel bir toplum sağlığı sorunu olduğunu ancak bu soruna yeterince önem verilmediği tespitini yapmaktadır.

Raporda akılcı ilaç kullanımı ile ilgili olarak araştırmaya, politikalar geliştirmeye ve kurumsal bir mücadeleye yatırım yapılmadığının altı çizilerek, ülke yönetimlerine sağlık sektöründeki tüm paydaşları harekete geçirecek biçimde davranmaları yönünde çağrıda bulunulmaktadır. Bilinmelidir ki; her antibiyotik, her hastaya iyi gelmez. Çünkü antibiyotiklerin etki alanı hastanın yaşı, cinsiyeti, kullandığı diğer ilaçlarla gireceği etkileşimlere göre farklılaşabilmektedir.”

Kaynak: haber7.com Etiketler:
Share
1097 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ