logo

70 bin öğretmen ‘sınırı’ aştı

Öğretmen Akademisi Vakfı’nın “Öğretmenin Sınırı Yok Projesi” ile 4 yılda 70 bini aşkın öğretmene ulaştı. Proje ile öğretmenlerin ‘her öğrencinin değerli ve yararlı’ olduğuna dair inançlarının arttığı açıklandı.

Öğretmenlerin, kişisel ve mesleki gelişimlerine yardımcı olmak, sorgulayan ve araştıran eğitim modeline katkı sunmalarını sağlamak hedefiyle dört yıl önce Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından başlatılan “Öğretmenin Sınırı Yok Projesi” 4 yılda 70 bini aşkın öğretmene ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Garanti Bankası’nın kurduğu Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) gerçekleştirdiği projenin 4 yılda ulaştığı sonuçlar, dün SALT Galata’da düzenlenen bir basın toplantısıyla paylaşıldı. Proje kapsamında 2009 yılından bu yana 76 ildeki 2 bin 756 okulda, toplam 70 binin üstünde öğretmene yüz yüze eğitim verildiği açıklandı. Projenin 2010 ve 2011 senelerine dair ölçme değerlendirme sonuçlarının aktarıldığı toplantıda; en çok katkıda bulunan İl Milli Eğitim Müdürleri ve okul müdürlerine sertifika da verildi. Basın toplantısına; Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, ÖRAV Yönetim Kurulu Üyesi ve Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, ÖRAV Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Betil ile Öğretmen Akademisi Vakfı’nın Genel Müdürü Kayhan Karlı katıldı.

ÖRAV Genel Müdürü Karlı projenin öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkisini ölçümledikleri araştırmanın sonuçlarının sevindirici olduğunu belirterek şöyle konuştu, “Eğitimden sonra öğretmenlerin ‘her öğrencinin değerli ve yararlı’ olduğuna dair inançları artmıştır. Öğretmenler, sınıf yönetimi sürecinde öğrencileri karar ve çözüm sürecine dâhil ettiklerini, öğrenme sürecini zevkli hale getiren ve öğrencilerin ilgilerini artıracak etkinlikleri sınıf ortamında uyguladıklarını ifade etmişlerdir. Eğitim sırasında gerçekleşen etkinlik ve oyunlar da bu sonucu etkilemiştir.”

Öğretmenler ne diyor? 

* Meslek hayatımı ÖRAV öncesi ve ÖRAV sonrası diye ayırabilirim. İletişim becerimin arttığını, öğretme yöntemlerimin farklılaştığını, öğretmen merkezli değil öğrenci merkezli bir eğitim sistemine yöneldiğimi söyleyebilirim. (V.E., Matematik Öğretmeni, Tekirdağ)
* Kendimi başkalaşmış hissettim. Farkındalıklarım arttı. Kendimi mesleğimde daha yetkin hissetmeye başladım. (A.B., Edebiyat Öğretmeni, Bolu)
* Neredeyse monotonlaşmaya başlayan meslek hayatım ÖRAV’la tanışmamla birlikte yeni bir heyecan sürecine girdi. Çok olumlu değişimler yaşadığımı düşünüyorum. (S.Ç., Sınıf Öğretmeni, Adana )
* Meslektaşlarıma, öğrencilerime ve velilere yönelik daha olumlu düşünmeye başladım. Özellikle öğretmen mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi, varolan bilgi, beceri ve tutumların ortaya çıkarılması, bunların içselleştirilmesi ve uygulanması noktasında pozitif yönde katkı sunmuştur. (M.D., Sınıf Öğretmeni, Diyarbakır )

Kaynak:radikal.com.tr

Share
1311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ