logo

24 Kasım 2012

65 yaşında üniversiteyi kazandı, öğretmen olarak atandı

Zonguldak’ta sıkıntıları nedeniyle 1986 yılında emekli olan Recep Demircan isimli öğretmen, emekli maaşını birinci derecen alabilmek için başladığı üniversiteyi bitirerek, yeniden öğretmen olarak atandı.

Demircan, 42 yıl 1 ay hizmet verdiği öğretmenlik mesleğinden ikinci kez emekli oldu.

Zonguldak’ta yaşayan Recep Demircan, 1945 yılında başladığı Köy Enstitüsü’nden 1949 yılında mezun olarak, aynı yılın Ekim ayında öğretmen olarak atandı. Zonguldak’ın Kozlu Beldesi’ne bağlı Kargalar Köyü İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yapmaya başlayan Demircan, 7 yıllık görevinin ardından vatani görevini yapmak için 18 ay mesleğine ara verdi. Askerlik dönüşünde mesleğine de geri dönen Demircan, 1 yıl boyunca Beycuma beldesine bağlı Kumtarla köyündeki ilköğretim okulunda görev aldı. 1959 yılında Gücek Köyü ilköğretim okuluna atanan Demircan, burada ise 3 yıl görev aldı. 1962 yılında Uzungüney Köyü İlköğretim Okulu’na geçen Demircan, okuyan çocuğu nedeniyle Kozlu Beldesi’ne tayinini istedi. 1964 yılının Eylül ayında Atatürk İlköğretim Okulu’na atanan Demircan, 22 yıllık görevinin ardından emekliye ayrıldı.

Özel sıkıntıları ve acil durum nedeniyle 1986 yılında emekli olmayı başaran Demircan, hizmetlerine rağmen birinci dereceden emekli maaşını alamaması nedeniyle devlete kızdı. Üniversite sınavları için ders çalışmaya başlayan Demircan, 65 yaşına girdiği 1988 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Ön Linans Programı’nı kazandı. 2 yılda üniversiteyi bitirmeyi başaran Demircan, tekrar atanarak, yeniden öğretmenlik yapmaya başladı. 5.5 yıl hizmet veren Demircan, 1995-1996 eğitim ve öğretim sezonunda ikinci kez emekliye ayrıldı. Emekli maaşını, birkaç aylık çalışmasının ardından birinci dereceden almasına rağmen öğrencilerinden ayrılamayan Demircan, son sezonunda birinci sınıftan aldığı öğrencileri mezun ettiği yıl emekliye ayrıldı.

İlk emekliliğe ayrıldığı 1987 yılında oğlu da vefat eden Demircan, ikinci emekliliğinden 6 yıl sonra da eşini kaybetti. 82 yaşında olmasına rağmen sağlığını korumayı başaran Recep Demircan, öğretmenlikten emekli olmasına rağmen mesleğin kazandırdığı takım elbise giyme alışkanlığını ise sürdürüyor.

ÖĞRENCİLERİNDEN SÜRPRİZ

En yaşlı talebesinin 71 yaşında olduğunu belirten Demircan’a, öğrencileri sürpriz bir ziyaret gerçekleştirildi. Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi tarafından gerçekleştirilen sürpriz ziyaret nedeniyle Demircan, kendisini öğretmenler gününde yalnız bırakmayan Gençlik Merkezi Spor Uzmanı Barış Özdemir, Halkoyunu Lideri Hikmet Sinan ve Gençlik Lideri Fatma Bozacı, merkezin gönüllü gençlerine teşekkür etti. Sürekli gezmesi nedeniyle öğrencileri hep sokakta görmeye alışık olduğunu belirten Demircan, ziyarette oldukça duygulu anlar yaşadı. Yeni nesil öğrencilere ve gençlere de nasihatler veren Demircan, gençlerden başlanılan işi sevip yapmalarını, verilen görevlere ise sahip çıkmalarını istedi.

Öğrenciler ise çiçek verdikleri Demircan’ın elini öperek, öğretmenler gününü kutladı.

Etiketler: » »
Share
966 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ