logo

Vali İpek: Terör örgütünün Şırnak’a ağır silahlarla konuşlandığı doğru değil

Şırnak Valisi Hasan İpek, bazı medya organlarında ‘PKK terör örgütünün Hakkari ve Şırnak çevresinde ağır silahlarla konuşlandığı’ şeklinde çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne gelen Vali Hasan İpek, taziye ziyaretinde bulundu. Taziye çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Vali İpek, bazı basın yayın organlarında ‘terör örgütünün Hakkari ve Şırnak başta olmak üzere Eruh, Uludere, Cizre ve Silopi’nin de aralarında bulunduğu ilçelere yönelik olarak Cudi, Gabar, Kato ve Herakol-Besta kamplarına yığınak yaptığı’ şeklinde çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Vali Hasan İpek, “Terör örgütü PKK çözüm sürecinin birinci aşamasını tam olarak yerine getirmedi. Yeni bir silahlanma yok. Çözüm sürecinin birinci aşaması silahlarıyla birlikte yurt dışına çıkmasıydı. Anlaşma bu şeklindeydi. Fakat halen bir buçuk yıldır tam olarak bu gerçekleştirilmedi. Sadece bir çatışmasızlık ortamı var. Bu haberler spekülasyon haberlerdir. Yani halihazırda terör örgütü silahlarıyla beraber Türkiye topraklarını terk etmiş değil. Bu da çözüm sürecinin birinci aşamasıydı. Birinci aşamasının gerçekleşmesini bekliyoruz. Buna rağmen hükümetimiz birçok reformlar yaptı. Birinci aşaması gerçekleştirildikten sonra yapılması gereken birçok reformları yaptı. Biz ısrarla terör örgütünün silahlarını bırakarak veya götürerek yurt dışına çıkmasını bekliyoruz. Şimdi medyada yeni bir yapılanma falan bunlar doğru değil. Bize intikal edildiği kadarıyla çok doğru yaklaşımlar değil. Halihazırda eskiden beri bulundukları yerde bulunuyorlar. Herhangi bir silahlı çatışma yok. 21 Mart 2013 tarihindeki konumlarında çok büyük bir şey kaybetmediler. Yüzde 20 gibi, yüzde 15 gibi bir grupla yurtdışına çıktı. Onun dışındaki gruplar zaten Türkiye’deydi. Aynı şekilde devam ediyorlar. Herhangi bir değişiklik yok. Terör örgütü birinci aşamayı gerçekleştirmesi lazım ki çözüm süreci daha sağlıklı yürüsün, daha ileri gitsin. Yeni bir gelişme yok. Eski konum devam ediyor.” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
865 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ