logo

07 Haziran 2014

Türkiye’yi uçuracak dev projede tarihi gün

Temeli bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak havalimanının Avrupa’nın ulaşım merkezi haline geleceği yerli-yabancı tüm uzmanlarca öngörülüyor. 22 milyar 152 milyon euroluk kira bedeli ve 10 milyar 247 milyon euro yatırım maliyetiyle Cumhuriyet tarihindeki en yüksek yatırım olacak havalimanı başta Almanya Frankfurt olmak üzere birçok Avrupa şehrini endişelendiriyor.

DÜNYANIN 30’DA BİRİ 

Merkezi Frankfurt’ta bulunan ve dünyada 12 havalimanının işletmesini yapan Fraport’un Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Peter Schmitz, “Frankfurt Avrupa’nın en önemli aktarma noktalarından biri. İstanbul’a yapılacak 3’üncü Havalimanı bu konuda bize rakip olacak” yorumunu yaptı. Bugün dünya havacılık filosu 45 bin uçaklık büyüklüğe ulaşmış durumda. Havada 15 bin uçak sürekli uçuş halinde. Bu pastadan Türkiye’nin aldığı pay ise her geçen gün artıyor. Ekonomik büyüklükler açısından dünyanın 100’de biri büyüklüğe sahip olan Türkiye’nin havacılıktan aldığı pay ise 30’da bire çıktı. Bu rakam, hızla yükselmeye devam ediyor.

AVRUPA TALEBE YETİŞEMİYOR 

Eurocontrol’ün raporuna göre, Avrupa hava ulaşımının 2014’te yüzde 1.2, 2015’te ise yüzde 2.7 seviyesinde büyüyeceği tahmin ediliyor. Ulaşım trafiğindeki büyüme, 2017’den sonra Avrupa’daki havalimanlarının kapasite yetersizliğinden dolayı yüzde 2.2’ye düşecek. 2018’de faaliyete geçmesi planlanan 3’üncü Havalimanı bu oranın yeniden canlanmasına yardımcı olacak. Hava ulaşımı 2019-2020’de yeniden yüzde 2.8’e çıkacak. 2014- 2020 arasında uçuş büyüme ortalaması ise yüzde 2.5 olarak öngörülüyor.

BÖLGENİN YENİ HUB’I İSTANBUL OLACAK

Dünyanın batısı havacılıkta küçülürken doğusundaki hızlı yükseliş İstanbul’u merkez (hub) yapacak en güçlü kozlardan biri. Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Doç. Dr. Yıldırım Saldıraner, “İstanbul gelen yolcu, uçak sayısı ve transit yolcuda hızla büyüyor ve artık talebe yetişemiyor. THY’nin dünyanın en çok yere uçan firması olması ve diğer havayolu şirketlerinin de hızlı büyümesiyle yeni pistlere ihtiyaç artıyor. Atatürk Havalimanı’nda iki, Sabiha Gökçen’deki tek piste ilaveler olacak. Ancak bunlar yeterli değil. Bizim pist kapasitesine cevap vermemiz gerekiyor. Uzakdoğu yolcusunun Afrika gibi yerlere gitmesinde de saat farklı nedeniyle İstanbul en ideal yer. Üçüncü Havalimanı bitene kadar Atatürk ve Sabiha Gökçen’de yatırımlara devam edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İSTANBUL, JAKARTA’YA YÜZDE 4 FARK ATTI

İstanbul’un dünya havalimanları arasındaki konumu hızla yükseliyor. Şehir, Şubat 2014’ten geriye dönük olarak 12 ayda uçak trafiğindeki büyümede rakiplerine fark atıyor. Yüzde 11.1 büyüme yakalayan İstanbul en yakın rakibi Jakarta’ya yüzde 4 fark atmış durumda. Dünyadaki diğer havalimanlarında özellikle de Batı’dakilerde küçülme varken İstanbul yolcu sayısında da hızlı yükseliyor. Bu alanda da yüzde 16.3’lük oranla rakiplerini geride bırakmış durumda.

YOLCULUK SÜRELERİ İLE MALİYET DÜŞECEK

Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin dünyaya açılması için önemli bir adım olan projeyle birlikte Avrupa’yla da bağlantı daha hızlı gerçekleşecek. Proje ile İstanbul, sahip olduğu coğrafi konumu tam anlamıyla değerlendirme imkânına kavuşacak. Bu şekilde yolculuk süreleri ve uçuş maliyetleri ciddi anlamda düşüş gösterecek. Amerika ve Şanghay’a kadar olan çok büyük bir bölgenin havacılık trafiği düşünüldüğünde, İstanbul ‘merkez’ haline gelecek.

KENTİN MİMARİ YAPISI ÖRNEK ALINDI

Dünyanın en çok yolcu geçişine sahip havalimanlarından biri olacak Üçüncü Havalimanı için sadelik ve zenginliği bir arada sunan, modern, fonksiyonel bir mekan tasarlandı. Projede, tarihlere başkentlik yapmış, eski ve yeni yapılarıyla çekici eserleri bir arada barındıran İstanbul’un mimari yapısı dikkate alındı. Yeni havalimanının her ayrıntısı şehrin mimari özelliklerine uygun olarak hayata geçecek. Medeniyetler şehri olarak bilinen İstanbul’da hayata geçecek bu dev projeyle birlikte havacılık tarihi yeniden yazılacak.

RAKAMLARLA ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

150 milyon yıllık yolcu kapasitesi
➚ 22 milyar 152 milyon euro yatırım
➚ 165 yolcu köprüsü
➚ 4 ayrı terminal binası
➚ 8 kontrol kulesi
➚ 6 pist
➚ 500 uçak park kapasitesi
➚ 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron

SABAH

Kaynak: haber7.com Etiketler:
Share
604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ