logo

Sınavda başarıyı artıracak 8 öneri!

Önümüzdeki hafta sonları sınavlarla dolu geçecek.Üniversite mezunları 2014 KPSS’ye,Lise mezunları ve 12.Sınıf öğrencileri LYS’ye, Ortaokul öğrencileri PYBS’ye girecekler.Sınavdaki izlenecek tutum ve davranışlar en az bilgi ve sınav hazırlığı kadar önemli.Belki de daha önemli.Tıpkı,günlerce önemli bir maça hazırlanan takımın maçda izleyeceği taktik gibi değerli b öneriler…

İŞTE SINAVDA DİKKAT EDİLECEK,BAŞARIYI ARTIRACAK 8 ÖNERİ:

1- Sınav anında duygularınızın denetimini yapabilmeniz çok önemli. Öncelikle öfkenin başarılı bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu nedenle cevreden gelen seslere, öksürmelere, hapşırmalara, burun çekmelerine kızmayın.

2- Kaygılarınızı yönetmeye çalışın. Başlangıçtaki hafif heyecan durumunu normal kabul edin, bu sınava daha iyi konsantre olmanızı sağlar.

3- Kaygının yükselmesini engellemek için sınav anında yorum yapmaktan kaçının.

4- Sınav bitmeden yapamadığınız sorularda moralinizi bozmayın: “Bu sınav çok zor geçecek ya da sonucu berbat olacak” gibi yorumlardan uzak durun.

5- Sınav anında kısa molalar vermeye çalışın. 20 saniyelik 3 mola vermeyi deneyin. Molalar dikkatinizin dağılmasını azaltarak başarınızı artıracaktır.

6- Rahatsız olduğunuz durumları salon görevlisine iletin.

7- Soruları çözerken zor soruda takılmayın. Öncelikle çözebildiğiniz sorularla ilgilenin. Zorlandığınız soruları sonra çözmek üzere bırakın.

8- Tüm soruları bitirdikten sonra yeniden göz atabilirsiniz. Soruları çözerken hız ile isabet arasındaki dengeyi kurmaya çalışın. Sorulara hızlı yanıt vermek yerine her soruya belirli bir süre zaman ayırmayı deneyin.

Kaynak:SABAH

Share
1287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ