logo

Öğretmenim, ‘İyi dersler


facebooktwitter
Ekrem AYTAR
ekremaytar@gmail.com

Öğrenciler için daha ders zilleri çalmaya başlamadı. Fakat evlerde okulların açılmasına çok az bir süre kaldığı için, tatlı bir okul ihtiyaçlarını karşılamaya başlama süreci ha başladı, ha başlayacak. Öğretmenler için ise yaz tatili sona erdi. Öğretmenler 1 Eylül tarihi itibarı ile bu gün mesaiye başlıyor.

Okullarına dönen öğretmenler takvim gereği hemen “Sene başı öğretmenler kuruluna” katılacak. Ardından planlanan “mesleki çalışmalara” katılıp okulların açılmasına kadar, 2014-2015 eğitim öğretim yılını planlayacaklar.

Bu eğitim öğretim döneminde diğer yıllara oranla öğretmenlerin biraz daha fazla yer değiştirdiklerini söylesek yanılmış olmayız. İl içi, iller arası, özür grubu ve hâlen devam eden yöneticilerin yer değiştirmeleri sonucu okullardaki öğretmen kadrolarında bir hayli yenilenme söz konusu. Tüm bu sirkülasyona rağmen 8 Eylül’de okula yeni başlayan öğrencilerin oryantasyon dönemi ve 15 Eylül’de çalacak ders yılı ile eğitim-öğretim tüm heyecanı ile başlayacak. Öğretmenlerimiz ve okullarımız da bu maratona şimdiden hazırlanıyorlar. Öğretmenim; “İyi dersler.”

***

Her eğitim öğretim dönemi başlarken ülkede yeni bir devinim olur. Bu yılın en çok konuşulan konularından TEOG uygulamaları okulların açılmasına rağmen devam ediyor ve devam da edecek. TEOG sonucuna göre liselere yerleştirme ve akabinde takvime bağlı yapılması gereken nakiller devam ediyor. Lise 1 yani 9. sınıfa yerleşen öğrenci/velilerin heyecanı da devam ediyor. 26 Eylül’e kadar 5 hafta devam edecek nakillerin ilk haftası sona erdi. Özel okulların öğrenci nakilleri uzayınca boş kontenjanların ilânı da gecikti. Bu nedenle ilk hafta sonu hiçbir öğrenci tercihindeki bir liseye nakil olamadı. Nakiller asıl bu hafta boş kontenjanlara girişlerin yapılması ile başlayacak. Ardından 3. ve 4. haftalarda hızlanacak, 5. hafta ile de her öğrenci gideceği liseyi kesin olarak belirlemiş olacak.

TEOG ile yerleştirildiği okulundan memnun olmayan öğrenci/veli bu süreci çok iyi takip etmeli. Özel okullara nakil ve kayıtların yapılması ile oluşacak boş kontenjanlar domino taşı etkisi yaparak 2. Hafta yüksek puanlı okullarda, ilerleyen haftalar da da daha düşük puanlı okullarda kontenjanların artmasına neden olacaktır. Böylece okul değiştirmek isteyen öğrenciler isteklerine bir nebze de olsa ulaşabileceklerdir.

***

Daha önceden ilan edildiği üzere MEB 40 bin ilk atama öğretmeni göreve başlatacaktı. Fakat Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucu meclis tatile girince, 40 bin öğretmen atamasının okulların açılması sürecine yetişmesi biraz tehlikeye girdi. İlk atama öğretmenlerin özür grubu atamaları ile branş açıklarının tesbit edilip, bundan sonra Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmesi olası görülüyor. Şu an itibari ile öğretmen atama kılavuzu yayınlanmış değil. Hangi branşta kaç öğretmen alınacağı da kesin olarak belli değil. Medyada dolaşan branşlara göre kadroların dağılımı, önceki yıllara göre yapılmış olan tahminlerdir. MEB en kısa sürede atama kılavuzunu yayınlayıp bu belirsizliğe son verecektir.

***

Okul müdürlerinin değerlendirme süreci sona erdi. Şimdi hızlı bir şekilde okulunda kalmak isteyen ve 8 yılı dolup başka bir kurumda okul müdürlüğüne atanmak isteyen yöneticilerin atamaları; takvime gör belirlenecek. Bununla birlikte yeni atanan okul müdürleri de birlikte çalışacakları müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarını da kendileri belirleyecek. Müdür yardımcısı olmak isteyen öğretmenler, bu konuyu okul müdürleri ile konuşmalıdırlar. Çünkü müdür yardımcılığı atama takvimi de başlamış bulunmaktadır. İstanbul MEM, müdür başyardımcısı ve müdürü yardımcılığı ilk grup atamaları için kılavuzu yayınlamıştır. Duyuruya şu linkten ulaşabilirsiniz.http://istanbul.meb.gov.tr Müdür yardımcılığı görevlendirmeleri 4 yıllığına yapılacaktır. Süre bitiminde 4 yıllığına daha uzatılabilecektir. Fakat bir okulda aynı kademede 8 yıldan fazla yöneticilik yapılamayacaktır. Müdür yardımcılığı atamaları da belirlenen atama takvimi dışında yapılamayacaktır. (1.9.2014)

Ekrem AYTAR
Memurhaber

Share
1438 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...