logo

08 Haziran 2014

Kuş Cenneti’ni dünya tanıyacak

İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) Başkanlığına yeniden seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, binlerce flamingonun kuluçkaya yattığı yapay ada sayesinde bölgenin uluslararası tanıtımının hız kazanacağını bildirdi.

İZKUŞ’un 2014 yılı Olağan Genel Kurulu’nda, son 5 yılda yapılan çalışmaları anlatan Kocaoğlu, kuş cennetini dünyanın tanımasını istediklerini, bunun için 3 yıl önce önemli bir adım atarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan flamingolar için dünyanın en büyük yapay kuluçka adalarından birini yaptıklarını anlattı.

Adada 5 binin üzerinde flamingonun kuluçkaya yattığını dile getiren Kocaoğlu, bu mirası Karşıyaka, Menemen, Çiğli ve Foça belediyeleriyle birlikte korumaya çalıştıklarını kaydetti.

İzmir Kuş Cenneti’ni dünyaya tanıtmak için çaba gösterdiklerini ve Doğal Yaşam Parkı’nın açılmasının buranın bilinirliliğini artırdığına dikkati çeken Kocaoğlu, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Homa Dalyanı’na koruma bandı, kuş cennetinin yaz kış gezilmesini sağlamak için 22 kilometre gezinti yolunun yanısıra balıkçı barınaklarını yenileyip deltanın tatlı su ihtiyacını karşıladıklarını ifade etti. Kocaoğlu, “Binlerce flamingonun kuluçkaya yattığı yapay ada sayesinde bölgenin uluslararası tanıtımı hız kazanacak” dedi.

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Kocaoğlu’nun yeniden birlik başkanlığına seçilmesinin 30 bin flamingo ve bütün canlılar için çok sevindirici olduğunu söyledi.

Sıkı, İzmir Kuş Cenneti’nin korunması ve geliştirilmesi konusundaki katkılardan dolayı Kocaoğlu ile Çiğli, Menemen, Foça ve Karşıyaka belediye başkanlarına plaket verdi.

Genel kurulda, meclis birinci başkan vekilliğine Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, ikinci başkan vekilliğini ise Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ seçildi.

Kaynak: haber7.com
Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ