logo

30 Mayıs 2014

Kıbrıs’ı mutlaka görün


facebooktwitter
aliozdemir
aozdemir53@hotmail.com

1991 yılında Edirne’de çalışıyorken yaşlı bir falcı kadına, pek inanmadığım halde fal baktırmıştım. Parmağımı bir bardak suya sokturup 4 öngörüde bulunmuştu. Bunlardan birisi şuydu: “İleride Kıbrıs’ta çalışacaksınız.”

Falcının diğer üç öngörüsü birer birer çıkmıştı. “Kıbrıs’ta çalışacaksınız” sözü 17 yıl sonra gerçek oldu. 2008 – 2013 yılları arasında huzur adasında bulundum.

Kıbrıs ile ilgili bir kitap da hazırladım. Ancak eserin içindeki olumsuz durumlar bazı çevreleri çok rahatsız edeceği için baskıyı emekli olana kadar erteledim.

Türkiye’de yaşayan, tatil yapmak için bütçe ayırabilen herkesin Kıbrıs’ı görmesini tavsiye ediyorum. Ada’ya nüfus kağıdıyla ya da pasaport ile gidebilirsiniz. Kalacak yer konusunda bir sorun yaşamazsınız. 10-20 TL’ye kalınabilen pansiyonlar da var, 60-70 TL’ye kalınabilen öğretmenevi de var. 200-800 TL’ye kalınan lüks oteller de var. Tatille ilgili turizm sitelerinde fiyatları görmeniz mümkün olacaktır.

Adaya Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon gibi illerden uçak ile gidebilirsiniz. Bileti 1-2 ay önceden alırsanız 50 -100 TL’ye yer bulmanız mümkündür. Gemiyle gitmek için ise Mersin’in Taşucu ilçesine gitmeniz gereklidir.

Kıbrıs Adasının kuzeyinde 300 bin kadar Türk vatandaşı yaşamaktadır. Halkın geçimi, üniversite öğrencilerinden, turizmden, narenciyeden, hayvancılıktan sağlanmaktadır.

Özellikle Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları adada huzurlu tatil için çok uygundur. Temmuz ve Ağustos aylarında aşırı derecede sıcak olan Ada pek hoş değildir.

Kıbrıs adasının güney bölgesine geçmeniz şu an için mümkün değildir. Zira Türkiye Rum Yönetimini ayrı bir devlet olarak tanımadığı için diplomatik ilişki yoktur. Kıbrıs doğumlu olan ada halkı güneye geçme hakkına sahiptir.

Kuzey Kıbrıs’ın barınma, beslenme, ulaşım fiyatları Türkiye fiyatlarıyla hemen hemen aynıdır. Hatta bazı ürünler (oromobil, akaryakıt, LPG, şeker, muz, narenciye, içecekler vb.) daha ucuzdur.

Kıbrıs’ın çok pahalı olduğu söylentisi tamamen bir şehir efsanesidir. 5 yıl kaldığım Ada’da yaptığım harcama ile Türkiye’de yaptığım harcama üç aşağı beş yukarı aynıdır. Lüks mekanlara, pahalı restoranlara girip şoka uğrayanlar bunu her yerde anlattıkları için herkes adayı pahalı sanmaktadır. Sadece konfeksiyon, hırdavat, ev aletleri fiyatları biraz yüksektir. O da çok önemli değildir.

 Ali Özdemir
www.aliozdemir.net

Share
2255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...