logo

30 Mayıs 2014

Kenelere karşı keklikle mücadele

İlçeye bağlı Babacan köyünde düzenlenen keklik salım programına, Kaymakam Murat Özdemir, Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü Emel Mazlum, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kurtuluş Halep, Şiran Avcılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneği Başkanı Ümit Özel, kurum görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda, Babacan, Sinanlı ve Arıtaş köylerini içine alan bin 700 hektarlık alana 500 keklik bırakıldı.

Emel Mazlum, il genelinde keneyle mücadele kapsamında keklik salım çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Bu yıl, doğaya keklik salımına Babacan köyünde başladık. Keklikleri bin 700 hektarlık alanda homojen şekilde, 30 ile 50’li gruplar halinde doğaya yerleştiriyoruz. Keklik salımı çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Son 10 yılda Gümüşhane’de 6 bin kanatlı hayvan salımı yaptıklarını ifade eden Mazlum, “Bunların bini sülün, 5 bini ise keklik. Kene, yaz aylarında Gümüşhane’nin büyük bir sorunu ve keneyle mücadelede keklik salımı etkili bir çalışma. Bu amaçla doğaya keklik salmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan, doğaya salınan keklikler, yırtıcı hayvanlar tarafından zarar görmemesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Şiran Avcılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneğince iki hafta boyunca takip edilerek alana adapte olmaları sağlanacak.

Üç yıl ava kapatılan alanda, kekliklerin korunması, Sinanlı, Arıtaş, Babacan köylüleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Şiran Avcılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneğince gerçekleştirilecek.

Kaynak: haber7.com
Share
1011 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ