logo

09 Haziran 2014

İlkokul öğretmenleri unutulmuyor

Dumlupınar Üniversitesi’nde düzenlenen 13’üncü Sınıf Öğretmenleri Sempozyumu’na katılan SÖDER Genel Başkanı Doç. Dr. Mehmet Turan, derneklerinin 7 ilde şubesi bulunduğunu ve 200 bin sınıf öğretmenine hitap eden tek sivil toplum örgütü olduklarını söyledi.      

Turan, 7 ilde,  951 kişiyle yapılan anket çalışmasında, toplumun sınıf öğretmenliği mesleğine bakış açısını irdelemeye çalıştıklarını belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 62,5’inin erkek, yüzde 37,5’inin de bayan olduğunu anlatan Turan, şu bilgileri verdi:

“Anketimize katılanların yüzde 59’unun yaş aralığı 18-27 arası. Mesleklere göre dağılıma baktığımızda ankete katılanların yüzde 6,6 öğretmen, yüzde 38,3’ü öğrenci, yüzde 11,9’u esnaf, yüzde 8,8’i memur ve yüzde 34,4’ü ise serbest meslek ve ev hanımı şeklinde. Yine araştırmamıza katılanların eğitim durumlarına baktığımızda 37,6’sı üniversite mezunu, yüzde 50,3’ü ortaöğretim mezunu, yüzde 10’u ilkokul mezunu ve yüzde 2,1 ise okuma yazma bilmiyor.

Araştırmamızın en ilgi çeken bulgusu, vatandaşlarımızın yüzde 86’sı ilkokuldaki sınıf öğretmenlerinin ismini hatırlıyor. Bu bizim için önemli bir bulguydu. Yani her zaman söylenir ‘Her öğretmenin ismi unutulabilir ama sınıf öğretmenlerinin ismi asla unutulmaz’ diye. Bu söz bilimsel olarak da bir yönüyle ispatlanmış oldu. Bu sonuç onun için bizim açımızdan önemli bir bulguydu. Yine elde ettiğimiz bazı bulguları da paylaşmak istiyorum. Vatandaşlar sınıf öğretmenliği mesleğinin unutulmaz olduğunu ifade ediyorlar ki bunun oranı yüzde 85 civarında. Toplum deneyimli sınıf öğretmenlerini yüzde 70 civarında daha başarılı görmekte, yine vatandaşlarımızın yüzde 90’ı çocuklarımızın beden ve zihinsel olarak sosyal gelişimlerine sınıf öğretmenlerinin önemli katkı sağladığını belirtiyor.”
      Yüzde 70’i, bu mesleği bayanlar için ideal buluyor
      
Turan, ankete katılanların yüzde 90’ının sınıf öğretmenliği mesleğini saygın bulduğunu belirtti.

Araştırma sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 65’inin bayanları bu meslekte daha başarılı bulduğunu belirten Turan, şöyle devam etti:
“Yine yüzde 70 civarı bir kesim, sınıf öğretmenliği mesleğinin bayanlar için ideal bir meslek olduğunu algılıyor. Ankete katılanların yüzde 75’i ise bu mesleğin bayanlar tarafından daha çok tercih edilen bir meslek olduğu görüşünde birleşiyor. Vatandaşlarımızın yüzde 70’i sınıf öğretmenliği mesleğinin yorucu, yıpratıcı ve stresli bir meslek olduğunu belirtirken, yüzde 72’si de sınıf öğretmenlerini toplumun mimarı ve mühendisleri rolünde görüyor. Açık uçlu sorduğumuz; ‘Sınıf öğretmenliği mesleği dendiğinde aklınıza ne geliyor?’ sorusuna toplum ilk olarak kutsal bir meslek olarak algılıyor, bu mesleğe alımlarda seçici davranılması gerektiğini ifade ediyor, yine sınıf öğretmenliği mesleğinin sabır gerektiren bir meslek olduğunu anlatıyor.”
      
Turan, sonuç olarak sınıf öğretmenliği mesleğinin zor ama toplum tarafından “baş tacı” olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: haber7.com
Share
710 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ