logo

04 Haziran 2014

İlkokul 3. sınıflara “Fen Bilimleri” dersi


facebooktwitter
Ekrem AYTAR
ekremaytar@gmail.com

2014-2015 3.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

Zaman hiç durmadan hızla ilerliyor ve insanoğlu bu âlemdeki macerasına aralıksız devam ediyor. Bu arada insanlığın ortak mirası bilim de birike birike günümüze kadar büyüyerek geliyor. Bu bilgi birikimi yıllar önce doğru bilinen bazı olayları günümüzde kanıtlanan bilimsel gerçekliklerle farklı şekillerde tanımlıyor. Ders kitaplarında bu konu, en basit örneği ile dünyanın şekli ve hareketleri örneklendirilerek öğrencilere anlatılmaya çalışılmaktadır. Eski insanların dünyayı dümdüz bir yer olarak kabul ettikleri, hatta bir öküzün boynuzları arasında sıkıştırıldığını, öküz sallandıkça da depremlerin meydana geldiği kurgusu anlatılır. Fakat insanoğlu zamanla bilgi, deney ve gözlemlerle bunun böyle olmadığını kanıtlamıştır. Bu gün uzaya yollanan araçlarla dünyamızın şekli ve her türlü hareketi kolaylıkla izlenebilmekte kaydedilmektedir. Çok küçük bir çocuğa bile dünyanın şekli sorulduğunda en azından “Yuvarlaktır.” cevabı alınabilmektedir.

Yazıma niçin böyle bir giriş mi yaptım? Ülkemizde her hükümet değiştiğinde Milli Eğitim Bakanlığı devir tesliminde, bakanlığın ders kitapları programlarının değişiminde siyasal içerikli değişimlerin yapılması polemik konusu yapılırdı. Fakat bu gün MEB de yapılan ders programları değişimleri bunun biraz ötesindedir. Bilimsel gelişmeler ve değişimler MEB ders kitapları ve programlarında değişikliklerin yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Kamuoyunda “4+4+4 eğitim sistemi” olarak bilinen yeni düzenleme 2012 yılında kabul edilmiş ve 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu sistemde eğitim öğretim 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lise olmak üzere 12 yıl zorunlu hâle getirilmiştir. Fakat derslerin ve ders programlarının yenilenmesi kademeli olarak ele alınmıştır. İşte bu eğitim öğretim yılından itibaren bizden öncekilerin “Tabiat Bilgisi”, bizlerin “Fen Bilgisi”, çocuklarımızın “Fen ve Teknoloji” adı altında okudukları dersin adı kademeli olarak 3, 5 ve 6. sınıflarda “Fen Bilimleri” olarak değiştirilmektedir.

Dersin sadece adının “Fen Bilimleri” olarak değiştirilmesi çok bir anlam ifade etmez. Fakat dersin adı ile birlikte asıl yapılması gereken ders programlarının da güncellenmesi ve yenilenmesidir. MEB de işte tam bunu yapmaktadır. Fen Bilimleri dersini 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren ilkokul 3. sınıflardan başlatıyor. İlkokul 3. sınıflara yeni eklenen ders ile ilkokullardaki ders saati sayıları da ister istemez değişmekte, yeniden belirlenmektedir. Yeni eklenen “Fen Bilimleri” dersi “Hayat Bilgisi” dersini ortadan kaldırmıyor. Fakat Hayat Bilgisi ders konularının bir kısmını “Fen Bilimleri” dersine kaydırıyor. Aynı zamanda bir üst sınıf olan 4. sınıftaki fen dersinin konularının bir bölümünü de seviye uyarlaması ile 3. sınıflara monte ediyor. Bu yıl 4. sınıflar “Fen ve Teknoloji” dersi okuyacak. Onlardaki dönüşümde kademeli olarak gerçekleşecek.

Eski sistemde ilkokullarda Türkçe, Matematik, Hayat bilgisi olmak üzere üç mihver ders vardı. Bu gün ise Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri, İngilizce olmak üzere 5 mihver ders vardır.

MEB “Fen Bilimleri” dersi öğretim programında araştırma-sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımını esas almıştır. 3. sınıf “Fen Bilimleri” dersi programında 7 ünite yer almaktadır. “Beş Duyumuz, Kuvveti Tanıyalım, Maddeyi Tanıyalım, Çevremizdeki Işık ve Sesler, Canlılar Dünyasına Yolculuk, Yaşamımızdaki Elektrikli Araçlar, Gezegenimizi Tanıyalım.”

MEB sistemdeki yapısal değişikliklerden sonra asıl meseleye bu yapıların içlerini doldurmaya tam hız başlamıştır. Okulların ilkokul, ortaokul ve lise olarak birbirlerinden tamamen ayrılmaları daha önceden söylendiği gibi dönüşümü tamamlanamayan az sayıdaki okulun da dönüştürülmesi ile birlikte 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren tamamen gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte ders programlarının da tam olarak yenilenmesi ve güncellenmesi ülkemizdeki eğitim öğretimin kalitesini bir nebze daha yükseltecektir.

 

Ekrem AYTAR
Memurhaber.com

 

2014-2015 İlkokul-Ortaokul Ders Kitapları

2014-2015 Lise Ders Kitapları

 

 

Etiketler: » »
Share
4333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İlkokul 3. sınıflara “Fen Bilimleri” dersi” için 1 yorum

 1. fenci : diyor ki:

  pekii bu derse fen bilgisi öğretmenleri mi girecek yoksa sınıfçılar mı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...