logo

04 Haziran 2014

Hoş geldin yaz tatili


facebooktwitter
Ekrem AYTAR
ekremaytar@gmail.com

Milli Eğitim Bakanlığı gelecek eğitim öğretim yılı çalışma takvimini yayınladı. Bu yılın eğitim öğretimi gelecek hafta 13 Haziran Cuma günü sona eriyor. 2014-2015 eğitim öğretim yılı ise 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlıyor. Öğrencilerin önünde tam üç aylık uzun bir yaz tatili dönemi var. Tatil denilince aklımıza güneş, deniz ve kum geliyor. Bunlardan yararlanmak herkesin hakkı. Fakat veliler bu uzun yaz tatili döneminde yeni okul ve kayıt dönemlerini de takip etmek zorunda.

İlkokul 1. sınıfa kayıtlar

İlkokul 1. Sınıfa kayıtlar nüfus müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı işbirliği üzerine sistem üzerinden adrese dayalı olmak üzere otomatik olarak yapılmaktadır. Veliler Milli Eğitim Bakanlığı e-okul (https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx ) sistemine giriş yaparak öğrencilerinin hangi okula kayıtlı olduğunu TC kimlik numaraları ile görebilirler. Kayıtların yapıldığı yılın (2014) eylül ayı itibarı ile 66 ayını dolduran çocukların kayıtları ilkokul 1. sınıfa yapılır. Aynı yıl 60-65 aylık olan çocukların velileri, öğrencilerini okula kayıt ettirmek zorunda değildir. Fakat 60-65 aylık olan öğrencilerin velileri okul müdürlüklerine dilekçe vermek sureti ile öğrencilerini okula kayıt ettirebilirler. 66-68 ayını dolduran öğrenci velilerinin çocukları zorunlu eğitim çağındadır. Fakat 66-68 aylık öğrencisi olan veli de ister ise okul müdürlüğüne dilekçe vererek öğrencisini bu yıl okul kayıt ettirmeyebilir, bir sonraki eğitim öğretim yılına erteleyebilir. Yine 60-71 aylık öğrencisi olan veli, doktor raporu alarak öğrencisini bu eğitim öğretim yılında 1. sınıfa göndermeyebilir. 72 ay ve üzerinde olan çocuklar bu eğitim öğretim yılında her türlü durumda okula başlamak zorundadır.

Ortaokul 5. sınıfa kayıtlar

İlkokul 4. sınıfı tamamlayan öğrenciler diploma almamakta, e-okul sistemi üzerinden adreslerine dayalı olarak, evlerine en yakın ortaokula 5. sınıf öğrencisi olarak aktarılmaktadır. Öğrencisi 5. Sınıfa geçen veli okula kayıt yaptırma, evrak teslim etme gibi bürokratik işlemlerle ilgilenmemektedir. Sadece MEB’in e-okul sisteminden (https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx) haziran ayı içerisinde TC kimlik numarası ile hangi okula kayıtlı olduğunu sorgulayacaktır. Öğrencisini 5. Sınıfta İmam Hatip Ortaokulu’na göndermek isteyen veliler ise adreslerine en yakın imam hatip ortaokuluna müracaat ederek kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

Ortaokuldan liselere kayıtlar

8. sınıftan sonra liselere kayıtlar TEOG sınavı sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili yazımız Pazartesi günü bu köşede yer almıştı. İlgili linkten bu konu (http://www.memurhaber.com/mebde-sis-perdesi-aralaniyor-a1239.html ) detaylı şekilde okunabilir. Takvim ve başvuru şekilleri buradadır.

Üniversitelere yerleşme

Üniversitelere yerleşme için YGS1-2-3,4-5 sınavları 14-15 Haziran ve 21-22 Haziran tarihlerinde yapılacak. Lise son sınıf öğrencileri ve daha önceki yıllarda mezun olan liseliler bu tarihlerde üniversiteye yerleşebilmek için sınavlarda ter dökecek. Daha sonra sınav sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayınlanacak ve aday öğrenciler kişisel şifreleri ile sonuçları buradan öğrenebilecektir. Temmuz ayı içerisinde de sınav sonuçlarına göre tercihler alınarak yerleştirmeler yapılacak ve ardından öğrenciler kazandıkları bölümlere kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

Evet sevgili okurlar, yazımızın başlığında yaz tatilinin geldiğini müjdeledik. Eğitim öğretim yılı bitmesine rağmen öğrencisi 1, 5, 9. sınıf ve üniversiteye başlayacak düzeyde olan öğrenci ve velilerini uzun bir yaz tatili dönemi bekliyor. Çünkü öğrencinin devam edeceği okulu belirlemek gerçekten veliler için önemli bir konu. Bu nedenle yaz tatili rehavetine kapılıp kayıt dönemlerini geçirmemek gerekiyor. Şimdiden hepinize iyi bir yaz tatili diliyor, yeni öğretim kademesini belirlemeye uğraşan veli ve öğrencilerimize de kolaylıklar diliyorum. (4.6.2014)

Ekrem AYTAR
Memurhaber.com

Etiketler: » » » »
Share
1385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...