logo

Hatay protokolü kiliseye gitti, Paskalya Bayramı kahvaltısına katıldı

Antakya’da yaşayan Ortodoks Hristiyanlar, Paskalya Bayramı dolayısıyla sabah 05.00’te başlayan ayinin ardından oruçlarını kilisenin bahçesinde yumurta ile açtı.

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bulunan Ortodoks Kilisesi’ndeki kahvaltıya, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğu ve Hatay’da yaşayan semavi din temsilcileri katıldı.

Kahvaltıda konuşan Ortodoks Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, “Yedi haftalık oruç süresi bugünkü bayram ile son bulmaktadır. Orucumuzu yeni hayatın simgesi olan yumurta ile açıyoruz. Yumurtaları her tokuşturduğumuzda o mezar kapısının tekrar açıldığını ve dirilişin gerçekleştiğini anımsarız.” dedi.

Huzur içerisinde bayramlarını kutlamalarına karşın bazı kardeşlerinin bu maneviyattan mahrum bırakıldığını vurgulayan Hurigil, şöyle konuştu “Suriye sınırına komşu olan, evlerinden koparılan ve zorunlu göç etmek zorunda kalan yüzlerce Ermeni, Süryani ve Arap Ortodoks kardeşlerimize vakfını, kucağını açan, onlara şefkat ve sevgi gösteren, güven ve dayanışma ortamı sağlayan cemaat üyelerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İçimizde hissettiğimiz manevi huzurun tüm dünyaya barış ve mutluluk yansımasını diliyorum”.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de yaptığı kısa konuşmada Hatay’a var olan hoşgörü ortamının dünya ülkelerine örnek olmasını diledi, Hristiyanların Paskalya Bayramı’nı kutladı.

Kahvaltıda konukların geleneksel hale gelen yumurta tokuşturmaları renkli görüntüler oluşturdu.

Etiketler: » » » » » »
Share
859 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ