logo

Hangi öğretmenler okul yöneticisi olabilir?

MEB Yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre hangi öğretmenler okul yöneticisi olabilir?

MEB Yönetici görevlendirme yönetmeliği 10 Haziran 2014 resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.Artık okul yönetecileri bu yönetmeliğe göre görevlendirilecek.

Hemen şunu belirtelim,artık okul yöneticiliği için yazılı sınav yapılmayacak.Şartları tutan her öğretmen okul yöneticiliğine başvuru yapabilecek.

Yeni yönetmeliğe göre de okul yöneticileri;okul müdürü,müdür yardımcısı,müdür başyardımcısı “İkinci Görev” olarak tanımlanıyor.

Öğretmenlerin;

Okul müdürlüğüne başvuru yapabilmeleri için en az 8 yıllık,okul müdür yardımcılığına veya müdür başyardımcılığına başvuru yapabilmeleri için en az 4 yıllık öğretmen olmaları gerekir.

Ayrıca 2011 yılı Eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı ile müdürlük seçme sınavına katılanlar için Geçici Madde ile  şu şekilde bir düzenleme yapılmıştır:

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre müdürlüğe görevlendirilmesi yapılmamış olup müdürlüğe görevlendirmek üzere başvuruda bulunanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın ve değerlendirmeye tabi tutulmaksızın doğrudan sözlü sınava alınır. Bunlardan sözlü sınavda başarılı olanların görevlendirmeye esas puanları, Ek-2′de yer alan Form üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda alacakları puan da dikkate alınarak 22 nci maddeye göre belirlenir.

(2) 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre yöneticiliğe görevlendirilmesi yapılmamış olanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında görevlendirilebilir.

www.pekiyi.net

 

Etiketler: » » »
Share
9578 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ