logo

Fiziksel sağlığı korumak için sağlıklı uyku

GFK’nın kamuoyu yoklaması, 23 ülkede fiziksel sağlığın nasıl korunduğuna ilişkin düşünceleri gözler önüne serdi.

Pazar araştırmaları konusunda faaliyet gösteren GFK’nin uyku süresi, sağlıklı beslenme, spor alışkanlıkları gibi unsurları göz önüne alarak yaptığı “fiziksel sağlığınızı korumak için ne yapıyorsunuz” konulu yoklamasına aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkeden 28 bin kişi katıldı.

Katılımcıların yüzde 66’sı fiziksel sağlığı korumak için yeterince uyumanın gerekli olduğunu belirtti. Katılımcılardan yüzde 59’u sağlıklı beslenmenin, yüzde 57’si sporun sağlığı korumakta öncelikli olduğunu söyledi.

Yoklama uykuya en fazla Endonezyalıların, en az Polonyalıların önem verdiğini gösterdi. Endonezyalıların yüzde 85’i, Polonyalıların yüzde 51’i yeterince uyumanın sağlığı koruduğunu ifade etti.

Yoklamaya göre, en fazla Hintliler, en az Japonlar sağlıklı beslenmeye dikkati çekiyor.

Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Polonya, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere, Ukrayna ve ABD’den gönüllülerin katıldığı yoklamada “spor tutkunlarının” da en fazla Meksikalılar olduğu belirlendi.

Meksikalıların yüzde 68’i, Japonların ise sadece yüzde 39’u sağlıklı kalmak için spor yapmanın gerekli olduğunu savundu.

Genel olarak kadınların erkeklerden daha fazla güneş kremi kullandığı, çocuk sahibi olmayanların da daha fazla spor yaptığı ortaya çıktı.

Yoklama, kadınların yüzde 69’unun, erkeklerin yüzde 63’ünün uykuya, kadınların yüzde 63’ünün, erkeklerin yüzde 56’sının sağlıklı beslenmeye, kadınların yüzde 54’ü, erkeklerin yüzde 60’ının spora önem verdiğini gösterdi. Ayrıca ağız sağlığına kadınların erkeklerden daha fazla dikkat ettiği saptandı.

Türkiye

GFK’nin yoklamasına göre, Türklerin yüzde 65’i yeterince uyumanın fiziksel sağlığı korumada önemli olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de halkın yüzde 62’si sağlıklı beslenmenin, yüzde 53’ü de sporun önemine dikkati çekiyor.

Bu oranlar ABD’de sırasıyla yüzde 62, yüzde 61 ve yüzde 60.

Kaynak: haber7.com
Share
1248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ