logo

E-okul sorunları ve çözümleri

Bu başlık altında wb’de sağlam kaynaklardan derlediğimiz E-okul sorunları ve çözümlerine yer vermeye çalışacağız:

Öncelikle Chrome yada başka tarayıcıdan girmeyi denemeyin. Sadece İnternet Explorerdan( 9) girin.uyumluluksorunu

 -Okul Sistemine Giriş Yapamıyorum:

Özellikle kurum değişikliği yapan yani okulunu değiştiren öğretmen ve yöneticiler kendilerine yeni e-okul şifresi tanımlatmalıdır. Bunu yeni atandıkları okul idaresi yapar. Ayrıca Meb-Bis şifrenizi de yeniden almanız gerekmektedir. Bunun dışında kullanıcı adı ve şifrenizin doğru olduğundan emin olun, emin değilseniz idareciniz ile görüşün.

 

E-okul not girişi sorunu ve çözümü:

İnternet Explorer – Araçlar – Uyumluluk Görünümü Ayarları – Ekle

Bu işlemden sonra sayfa kendiliğinden yenilenecek olup artık not girişi yapılabilir.

 

Butonların aktif olmaması sorunu ve çözümü:

İnternet explorer – Araçlar – Uyumluluk görünümü ayarları – meb.gov.tr ekle butonuna tıklıyoruz. Sayfa yenilenince butonlar aktif olacaktır.

 

Yazdırma sorunu – Java sorunu ve çözümü:

Başlat – Tüm programlar – Java – Configure java – Yukarıda security – edit site list – http://reporteokul.meb.gov.tr ekleyip kapatıyoruz.

 

Rapor bölümü sorun çözümü:

Öncelikle başlattan ”Configure java” bulup tıklıyoruz. Sonra açılan java seçeneklerinden securty seçiyoruz ve güvenlik çubuğunu en aşağıya indiriyoru z(yani medium yapıyoruz.) Daha sonra ”Edit site list” yazan yere tıklıyoruz. Ardından add (ekle) diyip http://reporteokul.meb.gov.tr yazıyoruz. Sonra ok diyoruz ve çıkıyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra internet explorer ı kapatıp yeniden açınca sorun kökten hallolmuş oluyor.

 

E-Okul Girişindeki Güvenlik Kodu Değişmiyor:

İnternet Explorer ın özellikle eski versiyonlarında yaşanan bir sorun. Bazen sistemden çıkış yapsanız bile en son girişte kullanılan güvenlik kodu duruyor olabilir. Bu da giriş yaptığınızda bilgileriniz doğru olsa bile yanlış girişe neden olabiliyor. İnternet Explorer otomatik olarak geçmiş dosyalarını hızlı olma açısından web sayfasını yenileyerek değil de hafızadan getiriyor olabilir. Bu sorunu çözmek için İnternet Seçeneklerinden Gözatma Bölümündeki Ayarlar Düğmesine tıklarız ve Web Sayfasını Her Ziyaret Ettiğimde yazan seçeneği işaretleriz. İnternet Explorer ı yeniden başlattığımızda artık bu sorun oradan kalkmış olur.

 

Mebbis Raporları Açılmıyor:

Mebbiste sorun yaşıyorsanız Java güvenlik ayarlarında yukarıdaki gibi “Exception List” e aşağıdaki adresi ekleyin. Sorununuz çözülecektir. http://reportsnc.meb.gov.tr/

 

Chrome’den e-okula giriş yapamıyorum:

İE tab eklentisini google chorem’e yükleyince e okula rahatlıkla girilebilir.

e okul ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorumla bize iletebilirsiniz…

 

Kaynaklar:
egitimhane.com,bilgisayarbilisim.net,volkankey.com

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2947 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ