logo

03 Haziran 2014

Çocuklara çığlık atmayı öğretiyorlar

Çankırı Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, çocuk istismarının önüne geçmek amacıyla başlattıkları “Çocuklar Çığlık Atıyor” Projesi kapsamında ilkokul öğrencilerine bu tür durumlarda yapılması gerekenleri skeçlerle anlattı.

Rehberlik Araştırma Merkezi Toplantı Salonu’ndaki etkinlikte konuşan Güneş İlkokulu Müdürü Mehmet Soycan, çok önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, ilk ve ortaokul öğrencilerine herhangi bir tacizle karşılaşmaları halinde yapılacakları anlattıklarını söyledi.

Son dönemde çocuklara yönelik herkesi rahatsız eden ve üzen olayların yaşandığını ifade eden Soycan, “Çocukların karşılaşabilecekleri tehlikelere yönelik gerekli eğitim çalışmalarını yapamadığımızı düşünüyorum” dedi.

Soycan, çocuk gelişimi bölümü 11. sınıf öğrencilerinin “çocuk istismarına dikkat çekmek istediklerini” söylemeleri üzerine onlara destek olduğunu anlatarak, bu konuda ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın ailelere yönelik “çocuklara çığlık atmayı öğretin” önerisinin öğrenciler için ilham kaynağı olduğunu dile getiren Soycan, projeye Güneş İlkokulunda başlattıklarını ifade etti.

Soycan, 2 hafta sürecek çalışmalar kapsamında il merkezinde bulunan ilk ve ortaokullarda öğrencilere çığlık atmayı öğreteceklerini vurgulayarak, istismar konusunda çocuklara yeterli eğitimin verilmediğini söyledi.

Projeyi başlatan Çankırı Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri daha sonra çocukların herhangi bir tacizle karşılaşmaları durumunda yapmaları gerekenleri skeçlerle anlatarak, katılımcıların çağlık atmalarını sağladı.

Kaynak: haber7.com
Share
809 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ