logo

Bilgi Evleri öğrencileri parmak ısırttı

Bağcılar’da 14 mahallede çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hizmete sunulan ve 38 alanda kursun verildiği Bilgi Evleri Yıl Sonu Programı renkli görüntülere sahne oldu.

Öğrencilerin halk oyunlarından, tiyatro ve Mehter Marşı’na kadar birçok dalda hünerlerini sergilediği programda yarışmalarda dereceye girenlere kupaları protokol tarafından verildi.

Toplam 25 bin 652 öğrencinin kurs gördüğü Bilgi Evleri Yıl Sonu Programı Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı’nda düzenlendi. Öğrencilerin çeşitli aktiviteleri sunduğu programı salonu dolduran çok sayıda ilçe sakini izledi.

Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır programın açılışta yaptığı konuşmada 21. Yüzyılın başında en önemli gücün bilgi olduğunun altını çizdi. Gençlerin ruhen ve zihnen iyi yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Çakır, “Bağcılar Belediyesi’nin 2008’de kurduğu Bilgi Evleri çocuklarımızın eğitimine hizmet vermektedir. Bu yıl çocuklarımız Bilgi Evleri’nden faydalanarak sokağın karanlığından alınarak bilginin aydınlığına getirildiler.” diye konuştu.

ÖNCE İNSAN

Bilgi ile her şeyden önce insanın kendisini tanıdığını belirterek konuşmasına başlayan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da ‘önce insan’ diyerek yola çıktıklarını söyledi. Gençlerle çocukların eğitimi için hiçbir şeyi esirgemediklerini kaydeden Çağırıcı, “Onların gelecekleri için birbirimizi sevmek zorundayız.  Aramızda selamı yaygınlaştırmalıyız.” dedi.  Tanzanya’ya yaptığı ziyareti de anlatan Çağırıcı, 37 yetimhanede 2 bin yetim çocuğun zor şartlarda yaşadıklarını anlattı. Çocukların beton zeminde uyuduklarını ifade eden Çağırıcı, onlara ellerini uzattıklarını söyledi. Tanzanya’da iş yapan müteşebbislere de seslenen Çağırıcı, yetimlerin elinden tutmaları çağrısında bulundu. Çağırıcı, ayrıca bu ülkedeki bir yetimhanenin açılışını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte yaptıklarını sözlerine ekledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz da, Bilgi Evleri projesinin ülkeye yayıldığını anlattı.

ÖĞRENCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Konuşmaların ardından Bilgi Evleri öğrencileri hünerlerini sergilediler. Mehteran Takımı’nın mini konseriyle başlayan gösteriler, sahne alan halk dansları topluluğu ile Türk Halk Müziği Korosu’nun sergiledikleri oyun ve seslendirdikleri türkülerle devam etti. Öğrencilerin ‘dedikodu’ isimli mini tiyatro gösterisi de salondan alkış topladı. Program, öğrencilerin gösterileri sözlerini kendilerinin yazdığı İngilizce ‘Bilgi Evi Gibisi Yok’ adlı şarkıyla devam etti. Zeybek ve Karadeniz yöresine ait halk oyunları gösterisi sunan minikler de davetlilerin beğenisini topladı. Bir televizyon kanalının haber muhabiri ve kameramanını canlandıran öğrenciler, Bağcılar’ın güzelliklerini anlatan ve yalan haberciliği eleştiren tiyatro gösteri de alkış topladı.

 

Kaynak: haber7.com Etiketler: » »
Share
906 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ