logo

Bakan Çelik: 1 Mayıs ruhuna uygun şekilde kutlanmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs’ın emekçiler tarafından bir tatil, bir bayram havası içinde kutlanmasını arzu etiğini belirterek, “Amaç 1 Mayıs’ı ruhuna uygun olarak kutlamak ise Türkiye’nin hiçbir yerinde buna engel yok. Her yerde 1 Mayıs’ı kutlayabilirsiniz. 1 Mayıs, 80 öncesindeki dönem gibi ele alınmaması gerekiyor. ” dedi. Kamu kurumlarında ilk kez gerçekleştirilen ‘Sağlıklı Yaşama Davet’ projesi kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki spor ve sosyal tesislerin açılışı Bakan Faruk Çelik tarafından yapıldı. Açılış öncesinde çalışanların sağlığı için düzenlenen Gezici İş Sağlığı Akciğer ve Kalp Tarama Aracı’nı ziyaret eden Çelik, sonrasında ise maç yaptı. Çelik, maç sonrası terli terli gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ‘1 Mayıs’ta sendikaların ısrarının devam ettiğini belirterek siz bu konuda nasıl davranacaksınız ve bu süre içerisinde sendikalarla bir araya gelemeye düşünüyor musunuz?’ sorusu üzerine Çelik, 1 Mayıs emekçilerin bayramı uzun yıllar bunun bir tatil, bayram dayanışma günü olması arzulandığını söyledi. Çelik, “Hükümetimiz bunu tatil günü olarak ilan etti. 

Talepleri olan sendikalar var, onlarla görüşeceğim. Amaç 1 Mayıs’ı ruhuna uygun olarak kutlamak ise Türkiye’nin hiçbir yerinde buna engel yok. Her yerde 1 Mayıs’ı kutlayabilirsiniz. 1 Mayıs, 80 öncesinde ki dönem gibi ele alınmaması gerekiyor. Yıl 2014 tatil olmuş olan, bu imkan emekçilerin sorunlarının görüşülmesi için çıkarıldı. Bin bir türlü sorun çözülüyor. Çözülemeyen daha çok sorunlarımız var, onları tartışmamız gerekiyor.” karşılığını verdi. 81 ilde düzenlenen çalışmaların özellikle Çalışma Bakanlığına yol gösterici olması gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle dedi: “1 Mayıs, Sorunlara katkı sağlayacak gün haline dönüşmeli. Yoksa her türlü imkanlar sunuluyor. Sayın Başbakan bir şey söyledi: ‘1 Mayıs’ta yapılacak olan kutlamalara kamu araçlarının bedelsiz bir şekilde ulaştırma imkanı sağlanıyor.’ İyi niyetli yönetimin karşısında hala ısrarla Taksim inadını anlamak çok zor. Daha önceden yaşanan sorunlardan ötürü engel olduğu söyleniyorsa ona da engel yok. Hayatlarını kaybeden emekçiler anılabilir, orada saygı duruşu yapılabilir. Belli sayıda yönetici ve tüm sendikalar bu anmayı yapabilirler. Her yerde biz bu toplantıları yapar ve biz eyleme dönüştürürüz. Geçmiş yıllarda çıkan görüntüler yine olursa bu Türkiye’nin kazancı değil. 

Türkiye’ye katkı sağlayacak bir şey yok.” Bakan Çelik, sendikaların, üyeleri ve temsil ettikleri sorununu çözmek olduğuna dikkat çekerek, ”Bunlarla meşgul olmaları doğaldır ve doğrudur. Bunun dışında çatışmacı bir anlayışı körüklemek sorunlara olan duyarsızlığı ortaya çıkarıyor. Ama ben böyle olduğu kanaatinde değilim. Gelsinler meydanlarda problemlerini konuşsunlar.” şeklinde konuştu.

“İŞ SAĞLIĞI YASASININ TÜM MEYDANLARDA ANLATILMASI GEREKİYOR”

İş Sağlığı Güvenliği Yasası’nı çıkarttıklarını hatırlatan Çelik, amaçlarını ise “Çalışma hayatındaki ölüm ve meslek hastalıklarının azalması. Burada halen sorunlar yaşanıyor. Yasasını çıkartmak yetmiyor, kafa ve mantalitelerin de değişmesi gerekiyor. Bu konuda çağrı yapmamız gerekiyor. Bu konuyu meydanlarda milyonlara, yüzbinlere sendikaların seslenmesini işitiyorum. Eğer bir işyerinde işçiye yönelik bir önlen alınmamışsa işçi patronuna karşı haykırsın.’’ şeklinde aktardı.Meydanların bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, ‘’Böylece çalışma hayatında sorunların üstesinden gelelim. Sembolik anlamda o eylemi gerçekleştirmek engel değil. Ey sendikalar gelin, meselelerimizi konuşalım. Sorunlarımızı tartışalım. Sorunların çözülmeyenlerin en ön sırasını alma konusunda toplumsal bilinci ve sendikal baskıyı artıralım.’’ ifadelerini kullandı.”Bakanlık olarak görüşmelerimizi tamamladık, Başbakanımızın önünde nihai bir değerlendirme yapılı” diyen Çelik, ‘’Meclise sev edilme noktasında şu anda kısa süre içerisinde bu kapsamlı yasa, inşallah bu yasama yılı sona ermeden geçer, biz bakanlık olarak çalışmamızı tamamladık.’’ açıklamasını yaptı.

”İŞ VE MESLEK DANIŞMANI UZMANI KADRO AÇILMADAN ALAMAYIZ”

İş ve Meslek Danışmaları ile ilgili de açıklama yapan Çelik, ‘’İşkur bünyesinde 4000 bin kişi bir kadro açıldı, bu kadro doldu. Bunun dışında biz ve hükümet olarak danışman alacağız diye bir taahhüdümüz hiç bir zaman olmadı. Sertifikayı alan danışmanlarımız diyorlar ki bizi de İş ve Meslek danışmanlığına başlatır mısınz? İyi de kadro veya bir kurumdan talep olacak ki biz öyle bir kadro tahsisini yapmış olalım. Henüz öyle bir talep yok.’’ dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ