logo

11 Haziran 2014

Aspirin hakkında önemli bir rapor daha

Doktorlara, kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı inme vakalarında aspirin vermeleri tavsiye ediliyordu. Ancak yeni araştırma aspirinin sanıldığı kadar etkili olmadığını gösterdi.

İngiltere’de Institute of Health and Care Excellence (NICE) bu ay sonunda yürürlüğe girecek ve doktorlara tavsiye niteliğinde bir rapor hazırladı. Doktorlara inme riskini artıran kalp rahatsızlıkları için hastalarına düzenli olarak aspirin vermemeleri söylendi. Rapor, kalp hastalıklarına bağlı ritim bozukluğu olarak bilinen atrium kasılması hastaları için ‘’Warfarin’’ ve benzer kan seyreltici ilaçların verilmesini tavsiye etti.

ETKİSİ ÇOK DAHA AZ

İngiliz Kalp Vakfı’na göre, tavsiye şimdiden birçok doktor tarafından uygulanmaya başlandı. Atrium kasılması, kalbin normal fonksiyonlarında çalışmasını engelleyip kan pıhtılaşmasına ve sonrasında inme riskinin artmasına neden olan, çok sık rastlanan bir kalp rahatsızlığı. Bu hastalığın yarattığı inme riskini azaltmak için aspirin yıllardır doktorlar tarafından öneriliyordu. Fakat aspirinin diğer ilaçlara kıyasla etkisinin çok daha az olduğu ortaya çıktı.

MUTLAKA DOKTORA DANIŞILMALI

Weissberg aspirinin yine de önemli bir ilaç olarak değerini koruduğunu belirterek, “Aspirin kullanmaya devam eden hastalar, ilacı bırakmak veya değiştirmek konusunda doktorlarına başvurmalı” dedi. Cardiff Üniversitesi Profesörü Peter Elwood da, aspirin kullanımının doktorlara danışılmadan bir anda bırakılmasının sakıncalı olabileceğini söyledi.

Kaynak: haber7.com
Share
623 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ