logo

2014 KPSS sınav tarihi değişecek mi?

2014 KPSS sınav tarihi değişecek mi? sorusuna önümüzdeki günlerde net cevap bulabiliriz.Henüz bu konuda ÖSYM nin bir açıklaması yok.Sadece ortada, Özgür Eğitim Sen’in, Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle KPSS sınav takviminin değiştirilmesini talep etmesi var…
Sendikadan yapılan açıklamada “ÖSYM Sınav takvimine göre Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bu yıl Ramazan ayına denk gelmiştir. Yüz binlerce insanın geleceğini ilgilendiren sınavın Ramazan ayında yapılacak olması ciddi mağduriyetlere neden olacaktır. ÖSYM gibi kurumun yüz binlerce insanın yaşamını ilgilendiren sınavları planlarken kendi toplumunun inanç dünyasına bu kadar duyarsız kalması kabul edilemez bir durumdur. Yaz mevsiminin sıcak atmosferi içerisinde yapılacak sınavlar için yüz binlerce insanın aylarca hatta yıllarca yaptığı hazırlık dikkate alındığında Ramazan ayına bu sınavların denk getirilmemesi gerekirdi. ancak teknik bir bakış açısı üzerinden toplumun tarihsel, kültürel ve inanç dünyasını dikkate almadan yapılan planlamaların ciddi mağduriyetler oluşturacağı ortadadır. ” denildi.

Rutinlerin arkasına gizlenilmemesini isteyen sendika yönetimi “Hiçbir hak kaybının yaşanmaması için toplumun sosyo-kültürel ve inanç dünyasını dikkate alan bir bakış açısıyla düzenlemeler yapmak İnsan Hak ve Hürriyetlerine duyarlı bir Hukuk Devletinin gereği olduğu ortadadır. Konunun vakit var iken hassasiyetle ele alınıp, insanların inanç tercihlerinin dezavantaja dönüşmesi riski bertaraf edilmelidir. Özgür Eğitim-Sen olarak mağduriyetlerin yaşanmaması için başta ÖSYM olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümeti konu ile ilgili gerekli değişiklikleri yapmaya çağırıyoruz.” dedi.

Bakalım bu çağrıya ÖSYM kulak verecek mi..Bu istek KPSS ye katılacak olanları ümitlendirmiş olsa da adaylara normal tarihe odaklanmalarını öneririz..

Normal sınav tarihi KPSS Lisans 5-6 Temmuz, ÖABT 13 Temmuz.Buna göre her iki sınavda ramazan ayı içerisinde yapılacak.

Umarız ÖSYM bu konuda Özgür Eğitim Sen’in isteğine,daha doğrusu doğru olana kulak verir…

Etiketler: » »
Share
3731 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ