logo

2013 YGS ve LYS’de hangi dersten de soru gelecek?

 Üniversite sınavına hazırlanan adaylara yeni bir haber ÖSYM Başkanı Ali Demir’den geldi.

Demir, artık üniversite sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin de sorulacağını açıkladı. Gerekçe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu ders kapsamında olması. Ama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 1982 yılından beri zorunlu dersler arasında. O yüzden “neden şimdi?” sorusu gündeme geldi. ÖSYM henüz bunu somutlaştırmadı.

Ama değişiklik 2013 Üniversite Sınavı Kılavuzu’nda yer aldı.

Buna göre, öncelikle sınavın ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda yani YGS’de öğrencilerin dini bilgileri ölçülecek.

Tarih, coğrafya, felsefe grubunun yer aldığı 40 sorudan 5’i Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden olacak.

Yine tarih, coğrafya ve felsefe grubu sorularının bulunduğu LYS-4’e girecek öğrenciler de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularıyla karşı karşıya kalacak. Bu sınavda yer alan 90 sorudan 8’i de bu ders için ayrılacak.

Kılavuzda 4+4+4 Yasası’nda alınan karar gereği, ortaöğretim başarı puanı hesaplamasına ilişkin yapılan değişiklik de yer aldı.

Buna göre adayların 100 üzerinden aldığı lise mezuniyet notu, 5 ile çarpılarak,, ortaöğretim başarı puanı hesaplanacak. Ortaöğretim başarı puanı en az 250, en fazla 500 olacak. Bu puan da 0.12 katsayısı ile çarpılarak üniversite sınavına ilave edilecek.

Adayların internet sitesinden ulaşabileceği kılavuza göre YGS başvuruları 2-15 tarihleri arasında alınacak. Sınav ise 24 Mart’ta yapılacak.

Etiketler: » » » »
Share
3314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ