logo

06 Eylül 2013

YENİ SBS EĞİTİMCİLERİ ENDİŞELENDİRDİ

Özellikle açıklamada özel okullarla ilgili ayrıntılara yer verilmemesi kafaları karıştırdı. Özel okullara kendi sınavlarını yapma hakkının verilmemesi de eğitimciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Açıklamayla hayal kırıklığına uğradıklarını ve kendi sınavlarını yapmak istediklerini belirten Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, “Kanunen özel okulların kendi sınavlarını yapmalarının önünde engel yok. Derdimizi anlatmak için tekrar randevu talebinde bulunarak önerilerimizi sunacağız.” dedi. Bakanlıktan ayrı yapılabilecek sınav önerisiyle ilgili de şu örneği verdi: “Şu an Amerikan Robert, VKV Koç ve Sabancı gibi okullar kendi sınavlarını yapabiliyor. Biz, öğrencilerin her okul için ayrı ayrı başvurması yerine tek sınavla alınmasını talep ediyoruz. Sunacağımız sistemde öğrenciler, 8. ve 7. sınıf müfredatından oluşan bir sınavla seçilecek.” Yeni modeli değerlendiren uzmanlar da tüm özel okullara ayrı bir sınav uygulamanın meşakkatli olacağını ancak izlenecek yol haritasının bir an önce açıklanması gerektiğini vurguladı. Zaman’ın haberine göre, eğitimcilerin görüş ve önerileri özetle şöyle:

Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü Batuhan Aydagül: Detaylar net değil

“Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin aceleyle bitirilmesini anlaşılır bulmuyorum. Bu, ileride daha yeni ve farklı sorunlara yol açabilecek bir uygulama. Her şeyden önce Türkiye’deki her okulda eğitim eşzamanlı verilmiyor. Eşitsizlikleri göz ardı eden bir sistemin özellikle bu eşitsizliğe maruz kalan çocuklar üzerinde oluşturacağı etki olumsuz olabilir. Okullar arasındaki kalite farklılıkları sebebiyle veliler, çocukları için daha fazla özel ders ve dershane talep edebilir. Yeni sistem ile ilgili önemli noktalardan biri de öğretmenin sınıf içindeki olan esnekliğini tamamen kaldıracak ve eğitimi daha da merkezileştirecek olması. Diğeri ise özel eğitim ihtiyacı duyan, kaynaştırma eğitimiyle okuyan çocuklar için çok daha zor bir dönem başlayacak. Tüm bu baskı, öğretmenin ilgisini sınava yoğunlaştıracak ve farklı ihtiyaçları olan çocuklar geride bırakılacak. Sınavla öğrenci alan okul sayısının azaltılması önemli. Zaten bunu azaltmadığınız sürece öğrencinin geçiş için yaşadığı baskıyı kaldırmak mümkün olmayacak. Ben bu tasarımın ne bizi istenen amaçlara götüreceğine ne de Türkiye’deki bilgi ve deneyimlerden yararlanarak ortaya çıkarıldığına inanıyorum.”

Marmara Özel Okullar Derneği: Ayrı sınav hakkı verilmeli

“Öğrencinin, okulun olduğu yerde muhakkak ki sınav olacaktır. Sınavın olduğu yerde de bir yarış. Yeni sistemde, öğrenciyi yarışa sokmamak, sınavlara kendi okullarında rahat rahat girebilmeleri gibi olumlu unsurlar var. Ama imtihanla zaten bir kaygı oluşuyor. Bu kaygı faktörünü azaltmak nasıl olacak? 12 merkezi sınavda güvenliği sağlamak da zorlaşacak. Öğretmenlerin farklı okullarda gözetmenlik yapması 12 defa tekrarlanacak. Bu nasıl organize edilecek? Sistem, öğretmenleri daha dikkatli olmaya çağırıyor ve motive ediyor. Bunlar pozitif hususlar ancak ileride okullar arasında başarılı-başarısız, öğretmenler arasında tembel-çalışkan gibi yarışlar olacak. Bu da okulların öğretmenleri, öğretmenlerin öğrencileri sıkıştırmasına yol açacak. Özel nitelikli dediğimiz fen ve Anadolu liselerine bu sistemle öğrenci almak mümkün değil. Örneğin İstanbul’da 200 bin öğrenci sınava girse. İçlerinden 10 bini Kabataş Lisesi’ne girmeye hak kazansa. Okulun alacağı öğrenci kapasitesi belli. Bu durumda öğrenci nasıl yerleştirilecek? O okula mahsus bir sınav olmalı ki adaletli bir yerleştirme sağlanabilsin. Diğer türlü araya torpil, rüşvet ve dedikodu girecektir. Özel okulların kendi sınavına mı yoksa merkezi sınava girmesi mi faydalı, bunu kestirmek kolay değil. Fakat merkezi sınavlara katılanların ayrıca bir imtihana daha tabi tutulması zor olabilir.”

Özel Okullar Derneği Birliği Başkanı Cem Gülan: Öğrenci seçme hakkımız var

“Özel okullar ticari kuruluşlardır. Kanunen özel okulların kendi sınavlarını yapmalarının önünde engel yok. Devlet bu okulların öğrenci seçme hakkını engelleyemez. Biz öğrencimizi bu karmakarışık yeni sistemle seçmek istemiyoruz. Zaten özel okula gitmek isteyen 30-40 bin kadar öğrenci. Bu öğrencilere kendi sınavımızı yapmak daha kolay. Yeni sistemle pek çok sorun ve aksaklık da beraberinde gelecek. Güvenlik sorunları olabilir. Öğretmenler için gözetmenlik yapacakları okulları ayarlamak zor. Müfredatta her okul aynı hızda olmayacak ve farklar oluşacak. Öğrencilerin sürekli formda ve sınava hazır olması gerekecek. Sosyal hayatları olumsuz etkilenecek.”

Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü Batuhan Aydagül: Ortaöğretime geçiş sistemi, okullar arasındaki kalite farkını derinleştirecek. Özel ders talebi artacak. Öğretmenin ilgisi sınava yoğunlaşacak ve farklı ihtiyaçları olan çocuklar unutulacak.

Marmara Özel Okullar Derneği: 12 merkezî sınavda güvenliği sağlamak zorlaşacak. Öğretmenler yılda 12 kez farklı okullarda gözetmenlik yapacak. Okullar arasında başarılı-başarısız, öğretmenler arasında tembel-çalışkan gibi ayrımlar söz konusu olacak. Bu da okulların öğretmenleri, öğretmenlerin de öğrencileri sıkıştırmasına yol açacak.

Özel Okullar Derneği Birliği Başkanı Cem Gülan: Yasal olarak kendi sınavımızı yapabiliriz. Devlet, öğrenci seçme hakkımızı engellememeli. Zaten özel okula gitmek isteyen öğrenci sayısı 30-40 bin civarında. Kendi sınavımızı yapmamız daha kolay.

Zaman

Kaynak: aktifhaber.com Etiketler:
Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ