logo

Tablet satışları dizüstünü solladı

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, bir yıl içinde 5 kat artan tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarını geçtiğini söyledi.Erdemir, “Araştırmaşirketi GfK’nın verilerine göre, tabletin bilgisayar pazarındakiüstünlüğü temmuz ayında da devam etti. 2013’ün Temmuz ayında dizüstübilgisayar satışları 136 bine ulaşırken, tablet satışları 177 bin adet olarak gerçekleşti” dedi.

2013’DE 2 MİLYON TABLET SATILACAK

2013 yılı tamamlandığında Türkiye’de yaklaşık 2 milyon adet tablet satılmış olacağını anlatan Erdemir, bunun yüzde 20’lik kısmını iPad’in oluşturduğunu, Samsung’un adet bazında Apple’ı geçeceğini kaydetti. Erdemir, yerli markalardan Casper’ın da gittikçe yükselen bir ivme kazandığını vurguladı.

EN BÜYÜK FAKTÖR UCUZLUK

2012 yılının aynı döneminde tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarının oldukça gerisinde olduğuna dikkat çeken Erdemir, “Rakamlar 30-40 bin arasında seyrediyordu. Son bir yıl içinde büyük bir sıçrama yaparak bilgisayar pazarının lideri olan tabletlerin bu başarısında uygun fiyatlı ürünlerin piyasaya sunulması başrol oynuyor.

Özellikle 500 liranın altında fiyata sahip ürünler, tüketicilerin tabletlere olan ilgisini oldukça artırdı; bu da satış rakamlarına yansıdı. Her gelir seviyesinden kullanıcının sahip olabildiği bu cihazlar, ağır dizüstü bilgisayarları taşımak istemeyenler için önemli bir alternatif oldu. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde devam edeceğini ve tablet ile dizüstü arasındaki farkın daha da açılacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

HAFIZASI 500 GB’A ULAŞTI

Se­aga­te, tab­let­le­rin ka­pa­si­te­si­ni 500 GB’­a çı­kar­mak için ul­tra mo­bil sa­bit disk ge­liş­tir­di. 5 mi­lim­lik ka­lın­lı­ğa sa­hip ci­haz yal­nız­ca 93 gram ağır­lı­ğın­da. Disk bek­le­meko­nu­mun­da 0.14 wat­t’­lık ener­ji tü­ke­ti­yor.

KINDLE FIREHD GELİYOR

Amazon’un yeni nesil Kindle Fire’ına ait fotoğraflar gelmeye başladı. 7 inç büyüklüğünde ve 1920×1200 çözünürlüğünde ekrana sahip olması beklenen tablette, Qualcomm’un Snapdragon 800 işlemcisi ve 2GB RAM gibi özellikleri bulunacağı öngörülüyor.

Kaynak: haber7.com
Share
644 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ