logo

19 Aralık 2012

Siverekli kız okula yine terlikle gitti

Fotoğrafının bugün gazetelerde yayımlanmasının ardından Türkiye’nin birçok yerinden yüzlerce kişinin arayıp yardım vaadinde bulunduğu Melek, bu yardımlar ulaştığında terlikle okula gitmekten kurtulacak.

Siverek’e 22 kilometre uzaklıktaki Kayalar Köyü’nde yaşayan Ayten ve Mustafa Özgulan çiftinin 6 çocuğundan 2’ncisi olan 12 yaşındaki Melek, maddi imkansızlıklar nedeniyle okula geç başladı. 9 yaşında okula kaydolan Melek, köylerinde okul bulunmadığı için taşımalı eğitim kapsamında her gün servis minibüsü ile Siverek’te bulunan Selimpınar İlköğretim Okulu’na gitmeye başladı.

Kendisi gibi öğrenci arkadaşları ile birlikte Melek’i taşıyan servis minibüsü dün okul yolunda kara saplandı. Öğrencilerle mahsur kalan minibüs sürücüsü çabasına rağmen aracı hareket ettiremeyince Kaymakamlıktan yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye giden kurtarma ekipleri iş makineleriyle yolu açtı ve ardından minibüsü halat yardımıyla çekerek hareket ettirdi. Bu sırada arkadaşlarıyla minibüsten inip bekleyen üzerinde sadece önlük ve ayağında terlik bulunan Melek’in üşüyen görüntüsü fotoğraflara yansıdı. Görenlerin içini üşüten fotoğrafın gazetelerde yer almasının ardından herkes Melek’e yardım için seferber oldu.

ONLARCA KİŞİ YARDIM GÖNDERİYOR

Montsoz ve ayakkabısız okula giden Melek’in terlikli fotoğrafını görenler yardım için harekete geçti. Türkiye’nin değişik kentlerinden yüzlerce kişi telefonla ulaştığı Melek ve ailesine yardım etme sözü verdi. Ailenin adres ve telefonuna ulaşan duyarlı vatandaşlar; başta mont, bot ve ayakkabı olmak üzere hazırladıkları yardımı Melek’e göndereceklerini söyledi.

Bir çok kişi de Melek’in okuduğu Selimpınar İlkokulu’nu aradı. Telefonu hiç susmayan Okul Müdürü Bahri Şenateş’ten bilgi alanlar yardım kolilerini yola çıkaracaklarını söyledi.

MELEK BUGÜN DE TERLİKLE OKULA GİTTİ

Tüm Türkiye’nin konuştuğu Melek ise bugün öğle saatlerinde yine okulunun yolunu tuttu. Evinden dün olduğu gibi bugün de montsuz ve terlikle çıkan Melek, servis minibüsüne binip arkadaşlarıyla birlikte okuluna gitti. Dün çekilen fotoğrafının herkesin dikkatini çektiğini gazetecilerden öğrenen Melek, “Ailemin maddi durumu iyi olmadığı için okula geç başladım. Kardeşlerimin de benim gibi ayakkabısı yok. Bu durumdan şikayet etmiyorum ama okula terlikle gittiğimde hem üşüyorum hem de arkadaşlarımdan utanıyorum. Sürekli oturuyorum ve terliğimi gizlemeye çalışıyorum” dedi.

Kendisiyle birlikte 3 kardeşinin okula gittiğini söyleyen Melek, hedefinin ne olduğu sorulunca öğretmen olmak istediğini de dile getirdi.

BABA, ASGARİ ÜCRETLİ İŞÇİ

Bugün tüm Türkiye’nin konuştuğu isim olan Melek’in babasının ise Siverek Devlet Hastanesi’nde asgari ücret karşılığı taşeron firmada temizlik görevlisi olarak çalıştığı öğrenildi. Köyde arazisi olmayan ve yoksulluk nedeniyle de çalıştığı Siverek’te ev tutamayan Mustafa Özgulan, her gün köyden çalıştığı hastaneye minibüsle gidip geldiğini söyledi.

Kaymakamlıktan Melek’e yardım eli

Terlikle ve üzerinde mont olmadan okula giden Melek’e Siverek Kaymakamlığı sahip çıktı.

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamada, bugün ”Sizin de içiniz üşüdü mü” başlıklı bir haberin bazı basın yayın organlarında yayımlandığı hatırlatıldı.

Söz konusu habere konu olan öğrencilerin Siverek’in Yukarı Kayalar köyünden ve ilçe merkezindeki Selimpınar İlköğretim Okulu’nda taşımalı olarak eğitim aldığı belirtildi.

Bu köyün öğrencilerini taşıyan servisin kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kaldığı bilgisinin Siverek Kaymakamlığı’na ulaştırılmasının ardından İlçe Özel İdare Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin hemen müdahale ettiğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Öğrencilerin evlerine sağlıklı bir şekilde teslim edilmesi sağlanmıştır. Habere konu olan ilkokul 3. sınıf öğrencisiyle ilgili olarak yapılan incelemede babasının özel bir firmada çalıştığı tespit edilmiştir. Öğrencinin ve ailesinin ihtiyaçları Siverek Kaymakamlığımız tarafından giderilmiştir.”

-”Öğrenci Sara hastası”

Bu arada 6 çocuklu ailenin kızı olan ve taşımalı eğitim kapsamında ilçe merkezindeki okulda öğrenim gören Melek Güllan da gazetecilere yaptığı açıklamada, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını belirterek, ”Okula böyle geldiğim için utanıyorum” dedi.

Melek’in dayısı İhsan İzol da yeğeninin sara hastası olduğunu söyledi.

Babası özel bir şirkette çalışan Melek’i dönem dönem çevre illerdeki hastanelere götürüp tedavisini yaptırmaya çalıştığını anlatan İzol, ”Ailenin maddi durumu iyi değil. Okula bu nedenle terlikle gidiyor. Hasta olduğu için tedavi görmesi gerekiyor. Hayırseverlerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: haber7.com Etiketler: » » » » »
Share
842 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ