logo

21 Şubat 2014

Öğretmenler 2 saat Kürtçe ders verdi

Batman’da okullarda bugün, 21 Şubat Dünya Uluslararası Ana Dil Günü nedeniyle Eğitim-Sen üyesi öğretmenler tarafından 2 saat Kürtçe ders verildi.

Eğitim-Sen Batman Şubesi, 21 Şubat Dünya Uluslararası Anadil Günü nedeniyle Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda ikişer saat Kürtçe ders verdi. Batman Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu’nda Kürtçe dersini izleyen Eğitim-Sen Şube Başkanı Bülent Hatun, “Batman ve Türkiye’nin birçok yerinde Kürtçe’nin ana dil eğitim kapsamına alınması amacıyla bir dizi eylem ve etkinlikler düzenledik. Bugün üyelerimizle birlikte, diğer eğitimcilerin desteğiyle okullarda ikişer saatlik Kürtçe ders verdik. Bu iki saatlik ders eylemimiz hem kamuoyunda duyarlılık oluşturması, hem de devletin dillere karşı, Kürtçe diline olan yaklaşımını da biraz ön plana alma adına duyarlılık göstermesi amaçlanıyor” dedi.

Okullardaki verilen seçmeli Kürtçe dersinin, çocukların ötekileşmesine yol açtığını öne süren Hatun, “Hiçbir halk, kendi ana dilini seçmeye zorlanamaz. Bu eylemimizin amacı hem kamuoyu yaratma, hem de Kürtçe’nin tüm diller içerisinde yeri olduğunu belirtmek ve yaşatma adına bir duyarlılıktır” dedi.

Kaynak: haber7.com
Share
774 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ