logo

Boğaziçili öğrenciler kampüse mescid istiyor

Demokratik uygulamalarıyla tanınan Boğaziçi Üniversitesi’nde kampüs içerisinde bir mescidin olmaması öğrencileri isyan ettirdi. 2009 yılından beri bu ihtiyacı üniversite yönetimine defalarca bildiren öğrenciler, 1000’e yakın imza toplamalarına, taleplerini yönetime iletmelerine rağmen bu talepleri -kendi ifadeleriyle- 5 dakikada reddedildi.

Okul yönetiminin “namazlarını yurtta kılsınlar” ifadesinin de yersiz olduğu zaten öğrencilerin bunu yaptığını fakat bunun ders arasında kalan 10 dakikalık süre içerisinde mümkün olmadığını belirten öğrenciler öğretmen ve yönetimin çeşitli fetvalar ve akıl vermek yerine sorunlarına çözüm bulmasını istediler. Öğrenciler güzel havalarda çimenler üzerinde namazlarını kılarken, havanın müsait olmadığı durumlarda boş sınıf aradıklarını ifade ettiler.

Kendileriyle görüştüğümüz Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ibadet edebilecekleri mescitleri olmadığı için en doğal hakları olan ibadet hakkından mahrum kaldıklarını ifade ettiler.

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde #bogazicinemescid taglı bir kampanya başlatan gençler, konuyu twitterda gündeme getirmek istiyorlar.

SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, 2009’dan bu yana yönetim tarafından karşılık bulmayan mescit taleplerini sosyal medyaya taşıdı.

Önceki gece, belirledikleri ‘#BogazicineMescid’ etiketiyle Twitter’da seslerini duyurmaya çalışan öğrencilerin talebi, büyük destek gördü. Kuzey Kampüs’e yakın olan camiye gitmeleri durumunda derslerini ve sınavlarını kaçırdıklarını belirten öğrenciler, üniversite yönetiminden Güney Kampüse bir mescit yapılmasını talep ediyor.

Mescit taleplerini kamuoyuna duyurabilmek için #BogazicineMescid etiketi ile tweetler atmaya başlayan öğrencilere, kısa sürede diğer kullanıcılar da destek verdi. Toplamda 2703 kişinin, 6726 tweet atmasıyla Güney Kampus’a mescit taleplerini TT listesine (en çok konuşulanlar listesi) sokmayı başardı. 5. sıradan giren #BogazicineMescid etiketi, uzun süre burada kaldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kampanyalarını dün gece de farklı bir etiketle Twitter’a taşıdı. #BUkampusemescid etiketi ile saat 19:40 sularında tweet atmaya başlayan öğrencilere bu kez daha geniş bir kitle destek verdi. 8151 kişinin 11.955 tweet attığı #BUkampusemescid etiketi, saat 20:35’te 4. sıradan TT listesine girdi. 20:42’de 3.sıraya, 20:46’da 2.sıraya yükselen etiket. 21:15’te listeden çıktı.

“YAKINDA OLACAK İNANIYORUZ”

Hükümetten, vatandaşlardan ve STK’lardan da destek bekleyen gençler adına konuşan Volkan Cansız, “Bizler Türkiye’nin geleceğiyiz ve beyin takımıyız. Bu sorunu siz düzeltmezseniz, biz elbette gün gelir düzeltiriz. Ama neden zaman kaybedelim? Biz yetkililerin sağduyusuna güveniyoruz. Yakında güzel bir mescidimiz olacağına inanıyoruz.” diyerek görüşlerini ifade etti. Boğaziçi Üniversitesindeki mescit sorununu duyurmak isteyen öğrenciler tarafından hazırlanan video ise Youtube’da şimdiden büyük ilgi görüyor.

Kaynak: haber7.com Etiketler: »
Share
888 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ