logo

2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?


pekiyinet
alisanci@gmail.com

2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor

Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanına verilir, ilkokul birinci sınıfa güle oynaya, hoplaya zıplaya giderdik. Okul bahçesi cıvıl cıvıl öğrenci sesleri, kahkahaları ve de neşesi ile dolardı. Herkes okul bahçesinde kendi sınıfının sırasına geçer, babacan okul müdürünün “Hoşgeldiniz” hitabından sonra söylenen İstiklal Marşı ve Andımız’ın ardından göçmen kuşlar gibi sınıflarımıza dönerdik.

Şimdilerde zaman değişti. 2014-205 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 tarihinde başlayacak. Fakat bu gün bu eğitim öğretim yılında anaokuluna, 1. sınıfa ve 5. sınıfa başlayacak öğrencilerimiz için “Uyum (oryantasyon) Eğitimi” başlıyor. Çok da güzel oluyor. Annelerinin, babalarının, büyüklerinin elinden tutup yeni okula başlayan mini mini öğrencilerimiz okulun tüm öğrencileri gelmeden önce öğretmenleri ile okulları ile tanışıyor. Bir haftalık oryantasyon döneminde öğrenciler günde birkaç saatlik tanıtımlarla okullarına alışıyor. Böylece okullar açıldığında okul fobisi olan öğrenciler bile bu korkularını yenmiş olarak seve seve okullarına gidiyor.

Okullarımızda uyum (oryantasyon) eğitiminde veliler için de zaman ayrılıyor. Veli uyum (oryantasyon) döneminde velilere de hazırlanan program çerçevesinde okul tanıtıldıktan sonra, çocuğun eğitimi için neler yapılması gerektiği yönünde genel bir çerçeve çiziliyor. Anne babalar böylece daha bilinçli bir şekilde çocuğunun/öğrencisinin eğitimine çok daha faydalı bir şekilde destek veriyor. Eğitim öğretim hayatı boyunca öğrencisinin yanında durmanın gerekliliğini kavrıyor. Eğitimin en önemli ilkelerinden biri olan veli-okul iş birliğinin adımı da bu veli oryantasyon dönemimde başlıyor. Bu dönemde veli ile iyi bir ilişki kurabilen okullar hem öğrenci başarısında hem de velinin okula katkısı bakımından çok verimli sonuçlar almaya büyük bir adım atmış oluyor.

Lise birinci sınıflarda da 2013 eğitim öğretim yılında 12 ildeki pilot illerde okula uyum programı uygulandı. Kamuoyu liselerde okula uyum programının önemini bu pilot uygulamalarla anlıyor. Ergenlik döneminde farklı bir okulda eğitime başlayan öğrencinin uyum eğitimi programı ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerden çok farklı ve bir o kadar da önemli. Basında bu yıl ülkedeki bütün lise birinci sınıflara okula uyum programı uygulanacağı havası verildi. Bu yıl lise birinci sınıflara uygulanan pilot uygulama 41 ilde belirlenen pilot okullarda uygulanacak. Pilot uygulama sonuçlarına göre önümüzdeki yıllarda tüm ülkeye yayılacağını söyleyebiliriz.

2014-2015 eğitim öğretim yılı okulla yeni tanışan öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarımıza ve milletimize hayırlı ve de uğurlu olsun.

Eğitimin en önemli unsurlarından olan öğretmenler de yaz tatilini tamamlayıp 1 Eylül tarihinden itibaren okullarda eğitim-öğretim dönemine hazırlanmaya başladı. Sayıları 1 milyona dayanan eğitim-öğretim ordumuzun problemleri mutlaka var. Fakat okulla ilk tanışan yavrularımızın bu mutlu gününde bu sorunları daha sonra gündeme getirmek üzere bir kenara koyalım.

Öğretmenlerin kulakları bir taraftan da MEB’in her yıl ödediği eğitim-öğretim yılı hazırlık ödeneğinin ne kadar ve ne zaman ödeneceği haberinde. Bu güzel haberin içeriği şöylece özetlenebilir. 2014-2015 eğitim öğretim yılı hazırlık ödeneği bu yıl da fiilen öğretmenlik yapan eğitim çalışanlarına 850 TL olarak ödenecek. Eğitim öğretim ödeneği 22-30 Eylül 2014 tarihleri arasında ödenecek. (8.9.2014)

EKREM AYTAR-Memurhaber.com

Share
1816 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marka…

  29 Kasım 2014 Köşe Yazıları

  Son yıllarda “marka olmak” sözünü çok işitir olduk. Bu sözün edilmesi bile bazı şeyleri öğrenmeye başladığımızı ortaya koyması açısından sevindiricidir. Marka olmayı genç kuşaklar ya da bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışayım: Siz kravat/ayakkabı/ceket vb. yaparsınız ve X markasıyla ya da markasız olarak 10-15 TL’ye satarsınız. İtalyan, Fransız, İngiliz aynı ürünü Y markasıyla 200 – 10.000 TL’ye satar. Bugün ülkemizde üretilip ihraç edilen malların kilogram fiyatı 1.2-1.5 ABD doları seviyesinde olup son derece düşüktür. Soğan, patates...
 • Yaşasın, okullar açılıyor

  13 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  Uzun yaz tatili döneminin son hafta sonu tatiline giriyoruz. 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2014 Pazartesi günü, ilk ders zilinin çalması ile başlıyor. MEB’in açıkladığı çalışma takvimine göre, yarıyıl tatili Ocak ayının son haftası ve Şubat ayının ilk haftası olan 26 Ocak-6 Şubat 2015 tarihleri arasında olacak. Eğitim öğretim yılı da 12 Haziran 2015 Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz hafta başlayan uyum eğitimi ile 1 milyon 65 bin öğrenci okulöncesine, 1 milyon 290 bin 770 öğrenci de ilkokul 1. sınıf ile eğitim-öğretim hayatına “merhab...
 • 2014-2015 Eğitim öğretim ödeneği hangi tarihte,ne zaman ödenecek?

  09 Eylül 2014 Eğitim, Ekonomi, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet

  2014-205 Eğitim-öğretim yılı ders zili, öğrenciler için çalıyor Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Çocuk dünyamızın çok önemli bir o kadar da unutulmayacak bir günüydü değil mi? Zaman ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin öğrenci öğrencidir. Ve de okula başlamanın ilk günü hâlâ insan hayatının en önemli olaylarından biridir. Hatırlıyorum da bizim zamanımızda annemiz babamız bizi elinden tutup ilkokul birinci sınıfa götürmezdi. Aileden okula devam eden bir büyüğümüz ağabeyimiz, ablamız varsa onun yanı...
 • Öğretmenler, öğrenciler! Siz hâlâ EBA ile tanışmadınız mı?

  06 Eylül 2014 Eğitim, Güncel, Haberler, Köşe Yazıları, Manşet, MEB, Teknoloji

  Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemleri de ister istemez değişime uğruyor. Ülkemizde yıllar yılı kara tahta tebeşir ikilisi ve eğitimin hâlâ en güçlü öğesi olan öğretmen; eğitim-öğretim faaliyetlerinde baş sırayı almıştır. Fakat hızla değişen teknoloji ile birlikte karatahta-tebeşir ikilisi sınıflardaki tahtını akıllı tahta, tablet ve internet erişim ağına bırakıvermiştir. Öğretmen ise hâlâ eğitim-öğretim ortamının en başat unsurudur ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir eğitimci, teknolojideki gelişmelerin eğitimde en v...